banner

‘Yerel’ atağı

'Yerel' atağı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, erken tercih çağrısının arkasından yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında ve kurmaylarıyla yaptığı görüşmelerde, iktidarın çağrıya olumlu yanıt vermesi halinde gündeme gelecek erken tercih değerlendirilerek bir plan çıkartıldı.

ÖNCELİK BÜYÜKŞEHİRLER

Seçim öncesi CHP, ilk önce hedefine büyükşehirleri aldı. 16 Nisan referandumunda ‘Hayır’ oylarının önde çıktığı oysa belediye yönetimleri AK Parti ya da MHP’de olan Ankara, İstanbul, Mersin, Antalya, Manisa, Denizli, Balıkesir gibi iller CHP’nin öncelikli hedefi olacak. Bu illere karşın özel çalışmalar gerçekleştirilecek.

KIRMIZI ÇİZGİ

CHP yürüteceği planlamayı, namzet belirlemeye kadar olan çalışmalar ve oy kullanım gününe kadar sürecek çalışmalar olarak iki temelde ele alacak. CHP öncelikle aday belirleme çalışmalarına sürat verecek. Kılıçdaroğlu, belediye başkanlığına adaylıkla ilgili kırmızı çizgi olarak açıklama edilebilecek bazı kurallar koydu. Kılıçdaroğlu, il ve ilçe yönetimlerine seçilenler ile Kurultay’da Parti Meclisi’ne girecek isimlerin belediye başkanlıklarına kuşkusuz namzet olmaması gerektiğini söyledi. CHP, aday belirleme için anket yapacak. Gereksinim halinde Genel Merkez’de adaylarla görüşecek bir komisyonun da kurulabileceği konuşuluyor.

SANDIK GÜVENLİĞİ

CHP’nin oy faydalanma gününe değin oluşturacağı çalışmaların başında ise sandık güvenliği yer alıyor. CHP, sandık güvenliğini karşılamak amacıyla bir takım oluşturacak. Bunun yanı sıra kullanılacak dille ilgili nasıl bir yaklaşımın sergileneceği belirlenecek. Hem seçmen analizleri oy verme gününe
değin sürecek.

İSTİHDAM VE ÇEVRE

YEREL seçimler öncesi CHP, yeni bir lokal idare politikasıyla seçmenin karşısına çıkmak için alıştırma yürütecek. CHP’nin yerel idare politikası, istihdam ve çevre öncelikli olacak. 81 il için bu politikaya yerinde yerel projeler ve vaatler hazırlayacak. CHP’nin kentlere ilişkin vaatleri, bir yandan o kentte yaşamı rahatlatarak sosyal ve kültürel hayatı canlandıracak projelerle o ilin hesaplı ve sosyal kalkınmasını sağlayacak, işsizliğe çözüm bulacak çalışmalardan oluşacak. Bunun için önümüzdeki bir ay içerisinde 81 ilin fotoğrafı çekilerek, sosyolojik, politik, hesaplı ve kültürel özelikleriyle ilgili raporlar hazırlanacak. Raporlarda o illerin ekonomiye kazandırılabilecek değerleri belirtilecek.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir