banner

‘Yaralı Papa’ Kolombiya’dan ayrıldı

'Yaralı Papa' Kolombiya'dan ayrıldı

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francis, 50 takvim iç savaşın sona erdiği Kolombiya’dan “şiddetin düğümlerini çözün!” çağrısı yaptı.

İç savaş ardından bölgedeki gezilerini sürdüren Papa, Andean bölgesindeki ziyareti esnasında dengesini kaybederek Papa aracına binerken kafasını çarparak sol gözünün çevresinde yaralanma meydana geldi.

“ZIMBA GİBİYİM”

Sol elmacık kemiğini yaralayan Papa’nın kaşında kesikler oluşurken ayakkabısı ayrıntılarıyla kan oldu.

Vatikan’dan yapılan açıklamaya göre, Papa Francis’in buz tedavisi gördüğü ve durumunun iyi olduğu belirtilirken Papa gezisine bandajla devam etti.

80 yaşındaki ruhani lider, ” Ben fazla iyiyim, zımba gibiyim!” açıklamasında bulunurken 500 bin kişinin toplandığı liman meydanındaki konuşması esnasında gözünün şiştiği gözlerden kaçmadı.

“ADALETSİZLİĞİ SONA ERDİRMEK İÇİN KANUN ÇIKMALI”

Liman meydanındaki konuşmasında, “Kolombiya kararlı ve kalıcı bir uzlaşma istiyorsa, müşterek iyilik, eşitlik, yargı, insan doğasına ve taleplerine hürmet bakımından derhal bir adım atmalıdır” ifadelerini kullanan Papa, “Şiddetin düğümlerini çözmeye destek edersek, anlaşmazlıklarda meydana gelen kompleks konularını çözeriz.” diyerek kutuplaşmanın değil edilmesi çağrısı yaptı.

Papa keza, “liderlerin, şiddeti doğuran adaletsizliği ve toplumsal eşitsizliği sona erdirmek için kanun çıkarmaları gerektiğini” de söyledi.

Papa Francis, konuşmasının ardından namına düzenlenen eğlenceyi izledikten sonra Roma’ya gitmek üzere havaalanına gitti.

MÜTAREKE ANLAŞMASI İMZALANMIŞTI

Kolombiya hükümeti ile Milli Kurtuluş Ordusu (ELN) aralarında mütareke imzalanmış, Mütareke dahilinde, ELN, altyapılara karşın saldırıları, çocuk kaçırmayı ve örgüte aza kazandırılmasını askıya almayı kabul etmişti.

Kolombiya hükümeti de örgütün, son dönemde saldırıya uğrayan sosyal liderlerini koruma altına alma, ELN mensuplarına insani yardım yapma ve bazı önlemler alma konusunda mutabakata varmıştı.

Mütareke anlaşması, 1 Ekim’de yürürlüğe girecek, 12 Ocak 2018’e değin yürürlükte kalacak. Tarafların anlaşması durumunda mütareke yenilenebilecek.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, televizyonda yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, ateşkesin Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus’in ülkesini ziyareti öncesinde imzalandığına dikkat çekici ederek, “Papa, tarihimizdeki benzersiz bir zamanda buraya geliyor. Acayip çatışmaların olduğu sayfayı kapatıp geleceğe umutla bakıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir