banner

Volkswagen ile ilgili Türkiye’de müthiş iddia

Volkswagen ile ilgili Türkiye'de müthiş iddia

Özgürlük Gazetesi’nden Emre Özpeynirci, bugün ‘in hafif ticari aracı Caddy’nin Türkiye’de üretilebileceğine dair önemli bir iddiayı gündeme getirdi. Özpeynirci’nin haberi şöyle:

“Türkiye’nin en çok satan markaları aralarında olmasına karşın yıllardır bir türlü yatırıma ikna edilmeyen Alman Volkswagen’in doğrudan olmasa da dolaylı olarak üretim yapabileceği sinyali geldi. Bilmeyenler için Volkswagen’in Türkiye’de yatırım yapabileceğine ilişkin ilk gelişme 2006 yılında yaşanmıştı.

Dönemin Volkswagen Binek Araçlar Idare Heyeti Üyesi Dr. Michael Kern, İstanbul Autoshow ziyaretinde Türkiye’de VW markalı vasıta üretiminin görüşme aşamasında olduğunu belirterek, “Rusya ve Hindistan’da üretime başladık. Ülkenizde üretim konusu masamızda fakat hemen şimdi karar vermedik” açıklamasını yapmıştı.

Bu açıklamanın arkasından dönemin Doğuş Otomotiv CEO’su Aclan Acar da, söz konusu modelin ticari vasıta olduğunu belirterek, görüşmelerin sürdüğünü onaylamıştı.  İşte 11 sene önce gazete manşetlerine taşınan o muhtemel model ise VW’nin hafif ticari modeli ‘Caddy’ idi. sonra her ortamda buna ilişkin sorular çıkmış fakat hiç bir zaman Volkswagen Türkiye’de yatırıma ikna olmamış ve gelmemişti.

YENİ CADDY VE AMAROK

Alman Volkswagen, hem hükümetin tüm çabalarına ve bastırmasına ayrıca de ortağı Doğuş Grubu’nun yatırımda yer olmak istemesine rağmen hiçbir vakit Türkiye’yi yatırım planına dahil etmedi. Geçen sürede zaten ayrıca hükümetin ayrıca de basının ilgisi azaldı ve konu gündemden çıktı, ta oysa geçtiğimiz hafta Amerikan Wall Street Journal gazetesinde çıkan bir habere dek.

Gazetede yayınlanan ve gözlerden kaçan haberde Fiat Chrysler Grubu ve Volkswagen’in hafif ticari vasıta üretimi konusunda işbirliği yapabileceği iddiası yayınlandı. Konuyla yakından ilgili bir kaynak, FCA ve Volkswagen’in bilhassa hafif ticari vasıta üretilmesi için görüştükleri belirterek, “Şart hâlâ çok belirsiz fakat görüşmeler yapılıyor. İki grubun bu işbirliğinin fiilen gerisinde olup olmadığını bakmak zorundayız” açıklamasını yaptı. Gazetedeki haberde bu işbirliğinin VW’nin hafif ticari vasıta modeli Caddy ve pick-up modeli Amarok’un gelecek versiyonlarını içerebileceği paylaşıldı.

6 MARKAYA ÜRETİYOR

İşte haberdeki Türkiye’yi ilgilendiren bölüm ise 11 sene önce üretimi gündeme gelen Caddy oldu. Peki Türkiye’yi niçin ilgilendiriyor? Sebebi fazla açık, bugün Fiat’ın özellikle Caddy boyutundaki hafif ticari araç sınıfında üretim merkezi Türkiye daha açık konuşmak gerekirse Bursa. Yani Fiat’ın bu sınıftaki modellerini tüm dünyaya Tofaş üretiyor.

Bu yüzden olası bir işbirliği sonrası yeni Caddy’nin adresi Bursa olabilir. Bu da senelerdir Türkiye’de yatırıma çağrılan Volkswagen’ın aracısız olarak olmasa da dolaylı gelmesi anlamına kazanç.

Fiat Chrysler Grubu’nun (FCA) dünyadaki üç stratejik imal merkezinden biri olan Tofaş bununla birlikte grubun Avrupa’daki ikinci büyük Ar-Ge merkezi konumunda. Tofaş, 450 bin adetlik kapasiteye ulaşan Bursa fabrikasında, Fiat Linea ve Egea otomobil modellerinin yanı sıra, Minicargo projesi zarfında Fiat, Citroen ve Peugeot markalarına, Yeni Doblo projesi dahilinde ise Fiat, Opel, Vauxhall ve RAM markalarına üretim yapıyor.

TİCARİ ARAÇTA ORTAKLIK ŞART

BUGÜN Fiat, Peugeot, Citroen’in dışarıda Opel/Vauxhall ile ortak ticari araç üretimi yapıyor. üstelik Avrupa’da Renault, Nissan ve Dacia’dan sonra Mercedes’e de ticari vasıta üretimi yapmaya başladı. Bu işbirliklerinin hepsi ticari vasıta üretiminin çok meşakkatli olmasından kaynaklanıyor.

Peki ticari araçta karşılıklı üretimle hedeflenen ne? Öncelikli olarak ticari araç yatırımı ve üretimi otomobilden daha baskı. Çünkü bugün bir otomobilin 4 ayrı kasa tipi varsa, bu hafif ticari bir araçta 1000’in üzerine çıkıyor. Yani yatırım tutarı çok yüksek. Buna karşılık ticari aracın getirisi ise daha pozitif. Bu yüzden eksik yatırımla ortaklık markalara daha kârlı geliyor. Bu sayede otomobildeki rekabete daha pozitif para ve enerji ayırabiliyorlar.

Volkswagen Caddy Volkswagen Amarok Volkswagen Türkiye

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir