banner

Uludağ’a kar yağdı, koyunların zirve kampı erken bitti

Uludağ'a kar yağdı, koyunların zirve kampı erken bitti

Bursa‘da hayvanlarını otlatmak için 3 ay evvel Uludağ‘ın zirvesine çıkaran çobanlar, karın erken yağması üzerine dönüşe geçti. Uludağ’ın 2 bin 543 metrelik zirvesindeki göller bölgesinden köylerine indirilen koyunlar, 25 kilometrelik mesafeyi iki günde kat etti. 
 
Her sene havaların ısınmasıyla birlikte hayvanlarını Uludağ‘ın zirvesine çıkaran çobanlar, bu sene karın erken yağması üzerine dönüşe geçti. Yaklaşık 3 ay Uludağ’da kalan çobanlar, doğal şartlarda beslenen küçük başlarının sütünden peynir, yoğurt, kaymak yaparak Uludağ’a gezmeye gelenlere satıyor. Uludağ‘ın endemik bitki türlerinden beslenen koyunlar aalık ayı başında kışı dinmek için köylerine indiriliyor. Fakat 29 Ekimde düşen kar ve soğuk hava sebebiyle çobanlar 1 ay öncesinden dönüşe geçti. Yolculuğun 2 gün sürdüğü göçte, Uludağ’ın zirvesinden Mürseller ve Kirazlı köylerine kadar yürüyerek inen çobanlar, seneye kadar çıkamayacakları zirveden yazın topladıkları otları hayvanlarına kışın da yedirmeye devam ediyor.


 

Hayvanlarını geniş otlaklarda otlatıyorlar

 
3 ay her tarafında yaylada kalan hayvanlar 2 bin 543 metre rakımda besleniyor. Yüksek rakımlarda ağaçsız bölgede uzayan otlar için neredeyse birer biçme makinesi olan koyunlar, Uludağ’ın ekolojik dengesine önemli faydalar sağlıyor. Çobanlar, Uludağ’ın endemik bitki türlerini yiyen hayvanlarının etinin ve sütünün fazla lezzetli olduğunu söylüyor.
 

Geceleri koyunları köpekler koruyor

 
Yaylalarda geceleri kurt saldırılarına karşısında özel olarak eğittikleri köpeklerle sürüleri koruyan çobanlar, hayvan saldırılarına maruz kalmamak için köpek beslediklerini söyledi. Senelerdir Uludağ bölgesinde çobanlık yapan 57 yaşındaki Mehmet Mendi, “40 yıldan beri hayvancılık yapıyorum, Temmuz ayının başında yaylaya çıkıyoruz, 3- 4 ay yaylada kalıyoruz. Aralık başı gibi geri dönüş yapıyoruz. Uludağ’da Karagöller mevkiinde yaylacılık yapıyoruz. Uludağ hayvanlarımız için fazla yararlı oluyor. Biz dönüşte iki gün seyahat yapıyoruz” dedi. Normalde hayvanlarını göller bölgesinden zirveye oradan Kırkpınarlar mevkiine indirdiğini burada bir gece kaldıktan daha sonra orman içinden patikadan köye indiğini anlatan Mendi, “Bu sene kar erken geldi yoğun bir sis var göz gözü görmüyor bu nedenle karayolunu kullanıyoruz” dedi.


 
Bir diğer sürünün 55 yaşındaki çobanı Ali Gamsız ise yılın ilk karının erken yağdığını böylece Kirazlı köyüne koyunları erken indirmek zorunda kaldığını söyledi. 3,5 ay süren zirvedeki kamp sırasında yırtıcı hayvanlarla karşısında karşıya kaldıklarını gösteren Kahraman, çoban köpekleri tamamen hayvanların hasar görmediğini anlattı.

İHA

Haber Etiketleri:
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir