banner

Türkiye Çocuk Ruh Sağlığı Haritası: 100 çocuktan 15’inin psikolojisi bozuk

Türkiye Çocuk Ruh Sağlığı Haritası: 100 çocuktan 15'inin psikolojisi bozuk
OECD’nin PISA 2015 raporunun, 15 yaşındaki Türk öğrencilerin dünyadaki akranları arasında “en mutsuz ve acelecilik” olan çocuklar olduğunu ortaya koymasının ardındaki 8-12 yaş grubu çocuklara ilişkin veriler de gündemde. Buna göre, 8-12 yaş aralığındaki her 100 çocuktan 15’inde bir psikiyatrik bozukluk var. Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği de “Türkiye Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları” haritası hazırladı.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD’nin, ilk ikisini 6 Aralık’ta yayınladığı 2015 Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın (PISA) üçüncü raporu olan “Öğrenci Refahı”, 72 ülkede 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin rahatlık durumlarını incelemiş ve Türkiye, son sırada yer almıştı.

Verileri incelenen 28 OECD ülkesi içinde “yaşam memnuniyeti” sıralamasında 10 üzerinden 6.12 puanla son sırada yer alan 15 yaş grubu Türk öğrenciler, akranlarına oranla dünyanın en mutsuz ve acelecilik öğrencileri çıkmıştı.

O raporda yer alan bir bilgi daha bu defa dikkatleri 8-12 yaş grubuna çevirdi. Hürriyet’in haberine göre, Rapor, 8-12 yaş aralığında da her 100 çocuktan 15’inde bir psikiyatrik bozukluk olduğunu ortaya koydu.

Rapora göre, dünya geneliyle ahenkli olduğu belirtilmiş bu bulgunun ayrıntılarını ise, Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Eyüp Sabri Ercan tarafından yürütülen araştırma ortaya koydu. Buna göre, “Dikkat eksikliği/hiperaktivite” bozukluğu oranı yüzde 11.7, “kaygı bozuklukları” oranı yüzde 3.3, “majör depresyon” oranı ise yüzde 1.4.

Prof. Dr. Ercan kadar Türkiye’nin yedi coğrafik bölgesini temsilen 29 ilde; ilkokul 2, 3 ve 4’üncü sınıf çocukları, anne-babaları ve öğretmenleriyle görüşülerek yapılan ve toplam 5 bin 882 çocukla ikişer saat görüşülen araştırma zarfında, öncelikle 8-12 yaş aralığı için “Türkiye Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları” haritası da çıkarıldı. Araştırmanın çarpıcı detayları ise şöyle:

Hiperaktivite sıklığı: En hareketli (hiperaktif) çocuklar Edirne ve Trabzon’da. Alan bazındaysa azami Akdeniz ve Karadeniz’de. Karadeniz Bölgesi’nde daha pozitif ‘anksiyete’ ve ‘majör bunalım’ görülmesinin nedeni tamamiyle anlaşılamamakla birlikte iklim koşullarıyla ilgili olabileceği düşünülüyor.

Bunalım sıklığı: Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde minimum ortalamalayla karşılaşıyoruz. Zaten tüm psikiyatrik bozukluklar Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde daha düşük. Bu durumu, terör ve hesaplı sorunlar gibi hiyerarşik olarak önde olan sorunların bulunduğu ortamlarda çocuklardaki psikiyatrik sorunların daha az uyarı çektiği olarak yorumluyoruz.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir