banner

Türk ve Güney Koreli cerrahlar canlı yayında ameliyat yapacak

Canlıdan karaciğer naklinde dünya birinciliğini paylaşan Türk ve Güney Koreli cerrahlar, farklı ülkelerden gelen bilim insanları için canlı yayında karaciğer ameliyatı yapacak.

Ankara Üniversitesi (AÜ) ve Güney Kore Asan Tıp Merkezi göre düzenlenecek “1. İleri Karaciğer ve Pankreas Cerrahisi Sempozyumu”, Karaciğer Nakli Derneği ve Milletlerarası Organ Nakli Ağı Projesi (ITN- International Transplant Network) organizasyon ve desteğiyle, uluslararası katılımlı olarak öncelikle 28-30 Eylül 2017’de Türkiye’de organize edilecek. Bu kapsamda lüzum organ nakli, gerekse kanser cerrahisinde dünya genelinde yürütülen yeni uygulamalar, araştırmalar ele alınacak.

Avrupa Organ Nakli Kongresi (European Society For Organ Transplantation ESOT2017) için İspanya’nın Barselona kentinde bulunan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Balcı, “1. İleri Karaciğer ve Pankreas Cerrahisi Sempozyumu”na ilişkin data verdi.

ABD ve Avrupa ülkeleri ilk kez elde etmek üzere yurt dışından ve yurt içinden 200’e yakın bilim insanının katılacağı sempozyumda, 2 günde 50’ye yakın sunum ve tavır olacağı bilgisini veren Balcı, “Karaciğer ve pankreas kanser cerrahisinde en yeni ameliyat teknikleri gösterilecek. Ayrıca kapalı (laparoskopik) teknikle karaciğer bitkiler cerrahisi ameliyatı gerçekleştirilecek. Türk ve Güney Koreli cerrahi ekipler ile yapılacak ameliyat, canlı olarak konferans salonuna iletilecek. Bu şekilde tüm otoriteler, ameliyatı detaylarıyla hemencecik izleyebilecekler. Bilim insanları, operasyona ilişkin hemencecik soru sorabilecek.” diye konuştu.

KADAVRALAR ÜZERINDE DE BAŞVURU FORMU YAPILACAK

Doç. Dr. Balcı, Türkiye’nin ve Güney Kore’nin, lüzum canlı, gerekse kadavradan karaciğer naklinde dünyaya öncü olduğunu vurguladı.

Bu alanda Türkiye ve Güney Kore’nin birinciliği paylaştığını gösteren Balcı, “Sempozyumda, Türk ve Koreli cerrahlara ilave olarak ABD, İngiltere, Japonya, İsviçre gibi ülkelerden gelen uzmanlar, uluslararası katılımcı topluluğa karaciğer nakli ve karaciğer cerrahisinde en ileri teknikleri canlı ameliyatlarla gösterecek” bilgisini verdi.

Sempozyum çerçevesinde bir jurnal kurs düzenleneceğini de aktaran Deniz Balcı, “Karaciğer çok hassas bir organ ve kesilip bölünmesi de çok ileri teknikler gerektiriyor. Bu tekniklerin, kullanılan cihazların eğitimini tahsis etmek için bir kurs düzenliyoruz ve yurt dışından kadavra ithal ettik. Ankara Üniversitesinde düzenlenecek bu kursta, yine Koreli ve Türk cerrahlara Hong Kong ve Hindistan’dan uzmanlar eşlik edecek ve de milletlerarası iştirakçi cerrahlara kadavralar üstünde uygulama yapılarak teknikler anlatılacak, onlara da başvuru imkanı sağlanacak.” dedi.

Türkiye’nin canlıdan karaciğer naklinde Güney Kore ile aynı oranlara sahip olunduğunu anımsatan Balcı, başvuru formu başarısında deneyim ve deneyimin önemine muhabere etti.

Türkiye’de tüm karaciğer nakillerinin takriben yüzde 75’inin canlı donörden yapıldığını, Amerika ve Avrupa’da ise tam aksine canlı vericiden nakil oranlarının fazla düşük olduğunu gösteren Doç. Dr. Balcı, “Bizler canımızdan veriyoruz. Çünkü aile bağlarımız fazla kuvvetli.” değerlendirmesinde bulundu.

ULUSLARARASI DERNEK KURULACAK

Deniz Balcı, sempozyumun ardından uluslararası karaciğer cerrahisi derneği de kurulacağını bildirerek, bu alanda çalışan bütün karaciğer cerrahlarının bu derneğin çatısı aşağı bir araya geleceğini söyledi.

Bu kapsamda birincil buluşmanın “1. İleri Karaciğer ve Pankreas Cerrahisi Sempozyumu” ile Türkiye’de yapılacağını kaydeden Balcı, sempozyumun 2’ncisinin seneye Güney Kore’de olacağını da sözlerine ekledi.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir