banner

Türk Dermatoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Gökdemir: Hekimler güzellik salonundaysa müdahale edemez

Türk Dermatoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Gökdemir: Hekimler güzellik salonundaysa müdahale edemez

Türk Cildiye Derneği Üyesi Prof. Dr. Gonca Gökdemir, alımlılık salonunda çalışan kişinin doktor dahi olsa tıbbi müdahalede bulunamayacağına dikkati çekerek, “Yasalarla yasaklanmıştır. Halkımızın bu konuda mutlaka bilinçli olması gerekiyor. Eğer tıbbi operasyon yaptıracaksa da hastane, muayenehane veya özel tıbbi klinikler olabilir” dedi.

AA’nın haberine göre; Gökdemir, güzellik uzmanlarının tıp fakültesi mezunu ve doktor olmadığını vurgulayarak, çare amaçlı lazer uygulaması, enjeksiyon uygulamaları, mezoterapi, dolgu, botoks gibi tıbbi uygulamaların “çekicilik salonu” adı altındaki yerlerde yapılamayacağını söyledi.

Dermatoloji ya da estetik dermatolojide sivilce, akne, kir, ben tedavisi ve bununla ilgili lazer cihazı kullanımının mutlaka doktor göre yapılması gerektiğinin altını çizen Gökdemir, şöyle devam etti: “Son zamanlarda bu konuyla ilgili cihazlar fazla arttı ve bu cihazlar herkes kadar satın alınabiliyor. Görüyoruz ki ben tedavisi yaptığını bahis eden güzellik uzmanları var. Benlerin bazıları çok güvenli olmayan olabilir, bunu da ama bir cildiye uzmanı ayırt edebilir. Dolayısıyla ben, kir tedavisi, deri gençleşme, buruşukluk tedavisi gibi tedaviler mutlaka hekimler göre yapılmalı. Çekicilik uzmanlarının yetki alanında Sağlık Bakanlığı’nın onlara onaylama verdiği bir epilasyon cihazı var. Lazer epilasyon kullanmaları yasak. Kullanabilecekleri tek cihaz bakanlığın onayladığı aygıt. Bunun da tedavi amaçlı kullanımı yasaklanmış” diye konuştu.

“BELIRSIZ KAPATILABİLİYOR”

Gökdemir, güzellik uzmanlığı için aylık programlar biçiminde sertifika programlarına gidilerek, güzellik uzmanı veya estetisyenlik eğitimi alındığına değinerek, şu bilgileri verdi: “Alımlılık uzmanları yalnızca kendi eğitim alanlarındaki konularda eğitim verebilir. Çekicilik uzmanları doktor olmadığı için hiçbir şekilde herhangi bir rahatsızlık tedavisiyle ya da hastalığın tedavisinde kullanılan herhangi bir cihazın kullanımıyla ilgili eğitim veremez. Bu yasal da değildir. Sıhhat Bakanlığı’nın bu konuda fazla ciddi yaptırımları ve kuralları var. Hastalık veya tedaviyle ilgili eğitimleri ya da tedavide kullanılan cihazların kullanımıyla ilgili eğitimlerin hepsini mutlaka bu konuyla ilgili uzmanlaşmış bir hekim vermeli.”

Derneğin hekimler ve hastalardan gelen şikayetler doğrultusunda yasa dışı işlem yapan kurumları, bulundukları illerin sıhhat müdürlüklerine şikayet ettiğini belirten Gökdemir, “Türk Dermatoloji Derneği olarak sosyal medyada ve medyada halkı bilinçlendirici açıklamalarda bulunuyor, hangi kullanım ve tedavilerin nerede yapılması gerektiğini anlatıyoruz. Derneğimize ait sıkı çalışan bir hukuk büromuz var. Bu konuyla ilgili sürekli gelişmeleri peşine düşüp takip ediyor ve herhangi yasa dışı bir durum olduğunda bakanlık veya illerdeki sağlık durumu müdürlükleriyle bağlantı halinde bulunuyor.” dedi.

Türk Dermatoloji Derneği Prof. Dr. Gonca Gökdemir

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir