banner

Topbaş’ın damadı Kavurmacı hakkında flaş karar

Topbaş'ın damadı Kavurmacı hakkında flaş karar

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi kadar Silivri Canice ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin karşısında yer alan duruşmanın öğleden sonraki oturumunda sanıkların ve avukatların tahliye talepleri alındı. Tutuklu sanıklardan Yüksel Nalbant, “Ne biliyorsam anlattım. Suçsuzum, çocuklarımı çok özledim. Tahliyemi istek ederim” dedi. Tutuklu sanıklardan Barışma Şengül, çocuğunun hasta olduğunu, delil karartma durumunun olmadığını, sabit ikamet sahibi olduğunu belirterek, tahliyesini istedi.
Tutuklu sanıklardan İlhan Karagöz de 41 yıldır çalıştığı işyerini kapatttığını, hayatı her tarafında kanunlara uygun hareket ettiğini, acilen ise terörist olarak yargılandığını açıklama ederek, “Elektronik kelepçe de olsa tahliyemi talep ederim” diye konuştu. Laf bölge diğer esir sanıklar da tahliyelerini istek etti. Sanıkların peşinde avukatlara laf verildi. 

‘MÜVEKKİLİM 15 AYDIR TUTUKLUDUR’

Tutsak davalı Meşhur baklavacı Faruk Güllü’nün avukatı Hatice Yılmaz, müvekkili aleyhine ifade veren Gizli Tanık Demir’in ifadelerinde fiziksel delil, tarih ve zaman kavramının olmadığının altını çizerek, Bakımlı Şahit Demir’in duruşmada dinlenmesini istedi. Avukat Yılmaz, “Müvekkilimin Bankasya’yı ayağa kaldırmak gibi bir amacı yoktur. Tersine banka müvekkilime zarar vermiştir. Müvekkilim 15 aydır tutukludur. Tahliyesini istek ederim” dedi. 

‘KRİPTOLU HABERLEŞME PROGRAMINI KULLANMAMIŞTIR’

Tutuklu davalı Ömer Faruk Kavurmacı’nın Avukatı Abdullah Pehlivan da müvekkkilinin davaya konu 1 Mart 2014’te TUSKON 5. Alışılmış Genel Kurulu’nda Başkan Rızanur Meral’in açılış konuşmasını alkışlamadığını ve ayağa da kalkmadığını belirtti. Avukat Güreşçi, “Müvekkilim genel kurulda terör örgütü FETÖ/PDY’ye tavrını ortaya  koymuştur. TUSKON’dan istifa etmiştir. Çocuklarını  okuldan (Fatih Koleji) almıştır.   Kriptolu haberleşme programını kullanmamıştır. Müvekkkilimin şirketlerinin ve şahsı üzerindeki tedbirlerinin kaldırılmasını talep ediyorum” diye konuştu.

 10 SANIK TAHLIYE EDİLDİ

Taleplerin gerisinde duruşma heyeti, duruşmaya 2 saat ara verdi. Aranın arkasından duruşma heyeti, mevcut delil durumu, savunmalarının gücenmiş olması, bu aşamada adli kontrolün yeterli olacağını belirterek esir sanıklardan Nalan Erpolat, Istek Rukiye Üçüncü, Yüksel Nalbant, Ruhi Gürer, Semih Sadır, Emrullah Emre Topal, Rüstem Karaoğlan ve Harun Akca tahliyesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, Ömer Faruk Kavurmacı ile Faruk Güllü tahliye taleplerini ise reddetti. 

4 ARALIK’A ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, sanıklar Nihat Kurt ve Cahit Durmaz’ın yaşları ve sağlık durumlarını da gözönünde bulundurarak  tahliyelerine hükmetti. Heyet 10 davalı hakkında yurt dışına çıkışını yasaklayarak her Cuma adreslerine en yakın karakola artan bir şekilde imza atmalarını da karara bağladı. Duruşma heyeti, hem terhis edilen bu 10 sanığı servet değerleri üzerindeki tedbirlerin de kaldırılmasına karar verdi. Davada tutsak sanık sayısı 21’e düştü. Mahkeme 4 Aralık’a tarihine ertelendi. 

YAKALAMA KARARI ÇIKARILMIŞTI

TUSKON idareci ve üyelerine yönelik 86 sanık hakkında hazırlanan iddianamede “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla dek hapsi istenen Ömer Faruk Kavurmacı hakkında dün sabah tutuklamaya karşın yakalama kararı çıkarılmıştı.

Benzer gün FETÖ/PDY’nin mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturma dahilinde, 13’ü tutsak 15 eski vali ve kaymakam hakkında hazırlanan iddianame kabul edilerek, Hüseyin Çapkın ile eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir için tutuklamaya karşın yakalama kararı çıkarılmıştı.
 

TERHIS EDİLMİŞTİ

Kavurmacı, 8 Eylül 2016 tarihinde tutuklanmış, 3 Mayıs 2016 tarihinde özel hastane raporu mazeret gösterilerek afiyet sorunları nedeniyle terhis edilmişti.

DHA

Haber Etiketleri:
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir