banner

Tırda doğal bal üretiyor

Tırda doğal bal üretiyor
Iş adamı İbrahim Sancak, geliştirdiği “mobil arıcılık sistemi” ile tırın dorsesine yerleştirdiği 192 kovanla Türkiye’nin dört bir tarafını gezerek doğal bal üretiyor.

Tırda doğal bal üretiyor İstanbul yaşayan ve memleketi Trabzon’da hayvancılıkla uğraşan 37 yaşındaki meslek adamı İbrahim Sancak, 2010’da arıcılığa merak sardı. Trabzon’un Köprübaşı ilçesinde yer kovancılığı ile bal üretimine başlayan Bayrak, kendisini arıcılık konusunda geliştirmek için eğitim programlarına katılırken, işin uzmanlarından sahada uygulamalı takviye aldı.

Tırda doğal bal üretiyor Eğitimlerin sonunda arıcılık sertifikasına sahip olan Sancak, taşıma esnasında yer kovanları yıkım olunca, arılar hasar görünce maliyetlerin de yükseldiğini göz önüne alarak araştırmalara başladı.

Tırda doğal bal üretiyor Bu sırada Bayrak, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsünün geliştirdiği “mobil arıcılık” sistemi” ile tanıştı. Bu sistemi satın elde etmek isteyen Bayrak, talebi olumsuz karşılanınca kendi projesini yapmaya karar verdi.

Tırda doğal bal üretiyor Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsünden teknik destek sözü bölge Sancak, Trabzon’un Köprübaşı ilçesinde yaşayan mobilya ustası Mustafa Kaya’ya, geliştirdiği projeyi tır dorsesine uygulaması için başvurdu.

Tırda doğal bal üretiyor Sancak ve Kaya, tır dorsesini 4’e bölerek, her bölüme normal kovanlardan iki kat daha büyük, 23 çerçevenin sığdığı kovanları yerleştirdi.

Tırda doğal bal üretiyor Dışarıdan tır dorsesine ısı yalıtımı yapan ikili, dorsenin ve kovanların içine ısıtma sistemi kurdu. Dorsenin tavanına yerleştirilen güneş panellerinden elde edilen elektrikle ısıtma sistemi, sıcaklığın 15 derecenin altına düşmesiyle devreye giriyor. Sistem, panellerden elektrik üretilemediği durumda ise jeneratörün devreye girmesine olanak sağlıyor.

Tırda doğal bal üretiyor Tırda, bal sağım yeri de bulunuyor. Burada makineler kadar sağılan bal, otomatik olarak tırın altındaki 1 tonluk depoya gönderiliyor. Buradan alınarak çözümleme için laboratuvara gönderilen bal, gerekli incelemenin peşinde paketlenerek satışa hazır ayla getiriliyor.

Tırda doğal bal üretiyor Park edildiği süre arıların gizli etmesi için genişleyen sistem, yola çıkıldığı süre daralarak trafik kurallarına uygun, zorunlu evrakları dargın olağan bir tıra dönüşüyor. Tırda hem iki insanın rahatlıkla yaşayabileceği şekilde banyo, yatak ve mutfak da bulunuyor.

“Mobil arıcılık tırını altı ayda geliştirdik”

Tırda doğal bal üretiyor Arıcı İbrahim Sancak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “mobil sistem”in yolcu arıcılığın olmazsa olmazı olduğunu söyledi. Bu sistemin keza güvenli keza de hızlı olduğunu bildiren Bayrak, şu bilgileri verdi:

Tırda doğal bal üretiyor
“Mobil sistem bir yerden bir yere daha kolay ve hızlı gidilmesini sağlıyor. Sürekli çiçeği takip etmemiz gerekiyor. Türkiye’de 12 ay baştan başa çiçek var. Bu sistem, 12 ay devamlı çiçeğe ulaşmamızı sağlıyor. Arılar ve kovanlar, daha az tahrip oluyor. Tır dorsemizde 192 kovan mevcut. Her kovanda 100 bin arı mevcut. Toplamda takriben 20 milyon arı bulunuyor. Tabut kovan sistemi mevcut. 23 çerçeveden oluşan kovanlar normallerden büyük. Güneş panelleri var ve elektriğini kendisi üretiyor. Hayvanların ölmemesi için ısıtma sistemi geliştirdik.”

Tırda doğal bal üretiyor Tırın en arka bölümünde çağdaş bir sağım sistemi de kurduklarını dile getiren Bayrak, “Dorsenin arka kabağını sağım odası olarak kullanıyoruz. Mum sıkma makinesi, sağım makinesi var. Pompa doğru sağdığımız bal tırın altındaki depoya gidiyor. Her şey kompak bir sistem.” dedi.

Tırda doğal bal üretiyor Bayrak, mobil arıcılık sistemini 6 ayda tamamladıklarını ve bunun yaklaşık 500 bin liraya mülk olduğunu bildirdi.

“Baharda bal edinmek yerine arımızı güçlendiriyoruz”

Tırda doğal bal üretiyor Çiçek bulmak için 12 ay baştan başa Türkiye’nin çeşitli bölgelerini gezdiklerine dikkati çeken Sancak, şunları anlattı:

Tırda doğal bal üretiyor “Kış aylarında Akdeniz Bölgesi’ne iniyoruz. Burada ekimden nisana dek püren, muşmula, badem, narenciye, sandal gibi çiçeklerin olduğu yerlerde geziyoruz. Nisandan itibaren Marmara’ya ve Trakya’ya geçiyoruz. Bu dönemde İstanbul’da kanola tarlalarına yakın yerlere tırımızı park ediyoruz. Baharda bal olmak yerine arımızı güçlendiriyoruz. Ardından Yalova’ya geçiyoruz. Burada kestane ve ıhlamur balı elde ediyoruz. daha sonra çiçeği kovalama maceramız devam ediyor. Bu defa Trakya’ya gitgide artarak ayçiçeğine geçiyoruz. Ardından İç Anadolu’ya gevene ve plato çiçeklerini geçiyoruz.”

“Bu şekilde doğallığı koruyoruz”

Tırda doğal bal üretiyor İbrahim Bayrak, her mevsim taze çiçek aradıklarına şive yaparak, “Bu şekilde doğallığı koruyoruz. dahası arıya herhangi bir katkı maddesi vermeden arıcılık yapılabileceğini kanıtlamaya çalışıyoruz. Bala katılan katkı maddesi maddeleri arasında en hafifi şeker. Daha öbür ve kimyasal katkı maddeleri arılara yedirilebiliyor.” diye konuştu.

Tırda doğal bal üretiyor
Imal kapasitesinin çiçeğe ve arının gücüne emrindeki olduğu bilgisine veren Bayrak, “mobil aracılık sistemi” ile 2016’da 4,5 ton bal elde ettiklerini belirtti.

Sancak, kestane-ıhlamur balının litre fiyatının 100, çiçek balının ise 60 lira civarında söyledi.

Tırda doğal bal üretiyor

Tırda doğal bal üretiyor

Tırda doğal bal üretiyor

Tırda doğal bal üretiyor

Tırda doğal bal üretiyor

Tırda doğal bal üretiyor

Tırda doğal bal üretiyor

Tırda doğal bal üretiyor

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir