banner

Suriye’de otobüs konvoyunda patlama! Ölü ve yaralılar var

Suriye'de otobüs konvoyunda patlama! Ölü ve yaralılar var

Suriye’de müşterek tahliyeleri öngören anlaşma zarfında Şiileri Halep’e taşımak için beklemekte olan otobüs konvoyunda patlama meydana geldiği bildirildi.

Reuters’ın haberine göre patlamada ölü ve yaralılar var.

AA’nın haberine tarafından beldelerden gelen konvoyun Raşidin’de muhaliflerin denetim noktasında bekletildiği sırada, bir bombalı vasıta saldırısı meydana geldi. 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırıda asgari 16 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. 

TAHLİYELER DÜN BAŞLADI

Suriye’de muhalifler ile Beşşar Esed rejimi arasında, 4 abluka bölgesinden iki taraflı tahliyeleri öngören uzlaşma kapsamında, sivil ve askeri unsurların çıkışı dün başlamıştı.

Muhaliflerin kuşatma aşağı tuttuğu Fua ve Kefreya beldelerinde bulunan rejim yanlıları, tahliye konvoyları eşliğinde Halep’in Raşidin bölgesine ulaşmıştı.

Şam’ın batısında rejim kuşatmasındaki Madaya beldesinden 2 bin 200 ve Zebadani ilçesinden 150 askeri muhalif ve sivilin bindirildiği otobüsler, dün sabahleyin erken saatlerde hareket etmişti.

Zebadani en ince ayrıntısına kadar boşalırken, Madaya’da siviller ve askeri muhaliflerden oluşan 4 bin kişi kaldı.

Madaya ve Zebadani’den terhis edilenler, İdlib il merkezi ve kuzey kırsalındaki kamplara yerleştirilecek.

Muhaliflerin kontrolündeki İdlib ilinde, rejim güçlerinin abluka aşağı tutulduğu Fua ve Kefreya beldelerinden ise askeri ve sivil unsurlardan oluşan 8 bin birey terhis edilecek.

Takriben 15 bin kişinin yaşadığı ve Şii nüfusa sahip Fua ile Kefreya’yı, Hizbullah ve İran Ihtilal Muhafızlarına bağlı militanlar yoklama ediyor. Takriben 2 yıldır muhaliflerin kuşatmasında olan beldelere, rejim havadan yoğun şekilde insani ve askeri yardım ulaştırıyor.

Haber Kategorisi:
Dünya

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir