banner

Sözleşme feshedildi

Sözleşme feshedildi

MANİSA’daki birincil zehirlenme vakası 23 Mayıs’ta yaşandı. Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda 1047 asker zehirlenirken Er Hüsnü Özel hayatını kaybetti. Bir asker ise hâlâ yoğun bakımda. Bu olaydan 4 gün daha sonra bu kere Kırkağaç 6. Jandarma Komando Er Eğitim Alayı’nda yemekten zehirlenen 70 asker hastaneye kaldırıldı. Aradan 1 ay geçmeden 16 Haziran Cuma akşamı Doğu Kışlası’ndan 67 asker benzer şikâyetlerle hastanelere getirildi. Son olarak cumartesi gecesi zehirlenme vakası yaşandı. 23 Mayıs günü askerlerin zehirlendiği Albay Arif Seyhun Kışlası’nda 731 asker yemekten zehirlendi. Askerler karın ağrısı, kusma, ishal gibi şikâyetlerle acele olarak farklı alanlara yönlendirilmiş hastanelere kaldırıldı ve tedaviye alındı.

21 KIŞI GÖZALTINDA

Akşam yemeği sonrası askerlerin zehirlenme belirtileriyle tedaviye alınmasının arkasında Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara merkezli olduğu belirtilmiş Rota Yemekçilik AŞ’nin Manisa birimi görevlileriyle ilgili gözaltı talimatı verdi. Önceki akşam 19, dün sabahtan da 2 almak üzere gözaltına alınan 21 kişi aralarında işyeri temsilcisi Veysel Ahmet Gürcüm ile 3 gıda mühendisi, aşçı, aşçı yardımcıları ve öteki çalışanların bulunduğu belirtildi. Kışla içindeki özellikle yemek üretiminin yapıldığı mutfak kısmındaki güvenlik kamerası görüntülerinin incelemeye alındığı öğrenildi.

Sözleşme feshedildi

TEDİRGİN BEKLEYİŞ

Manisa Merkezefendi Hastanesi bahçesinde görüştüğümüz askerler şunları söyledi: “Tedirginiz. Ayda bir neredeyse bunu yaşıyoruz. Acemiler mecburen yiyor veya yememeye uyarı ediyor. Onların dışındakiler artık yemekhaneden yemiyor. Kendi imkânlarıyla karnını doyuruyor, bazıları dışarıdan tedarik ediyor. Ama acemiler yok…”

ANLAŞMA BİR AY ÖNCE FESHEDİLSEYDİ BUNLAR YAŞANMAYACAKTI

İLK zehirlenme vakasından bu yandan konuyu takip eden CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer şöyle konuştu: “Bu şirketin Maliye Bakanlığı’nca aynı durumdan sözleşmesini feshettiğini söyledik. Gözaltılar yapıldı ama 3-5 daha aşağı kademede çalışanı, patates soyan insanları elde etmek değil çözüm. Bir ay önce bu anlaşma feshedilmiş olsaydı bunlar yaşanmayacaktı. Tek yetkili var. Bu imzayı atan Sayın Ulusal Savunma Bakanı. Toplam 12 birliğe bu firma yemek yemek veriyor. Manisa’daki askeri birliklerdeki yemek ihalesini bölge şirketin adı, daha önce de kanunsuzluk olaylarına karışmış.”

Yemek Yemek şirketi: Ortada rapor yok

Rota Yemekçilik AŞ, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Apaçık demin, herhangi bir tarafın sorumluluğunu ortaya koyan bilimsel bir rapor değil. Laboratuvar sonuçları gelmediği halde şirketin bu değin baskıya ve ithama maruz kalması üzüntü verici. Sayın Bakan Işık, yemediği halde etkilenenlerin olduğunu açıkladı. Ortaya çıkacak laboratuvar sonuçları durumu tüm açıklığı ile ortaya koyacaktır.”

YEMEDİĞİ HALDE ETKİLENEN VAR

MİLLİ Savunma Bakanı Fikri Işık, zehirlenen askerleri hastanelerde önceki gece ziyaret etti. Bakan Işık’a Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak da eşlik etti. Bakan Işık, olayla ilgili dün TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerini bilgilendirirken şunları söyledi:
“Ilk zehirlenme 23 Mayıs 2017’de görüldü. Yapılan çalışmalar sonucunda o gün akşam yemeğinde verilen hindi etinde salmonella bakterisi tespit edildi. 17 Haziran’da bahşedilen akşam yemeğinde batı kışlada bu kez benzer olayla karşılaştık. Bu olayda yemek yiyen 5 bin 420 askerimizin 617’sinin etkilendiği ve 372’sinin hastanelere veya revire sevk edildiğini biliyoruz.

HAZIR YEMEK PAKETİ VERİLECEK

İşin acayip yanı hiç yemek yemek yemediği halde etkilenen askerimiz var. Sadece çorba ve cacık yediği halde etkilenen var. Çorba, tavuk, pilav, cacık ve tatlı yediği halde etkilenen askerimiz de var. Sadece yemekten zehirlenenler vakası olarak değerlendirmiyoruz, bütün ihtimalleri hesaba katan bir çalışmayı yürütüyoruz. Bu son durum olmadan önce cuma günü ilgili firmanın raporlar doğrultusunda sözleşmesini fesih talimatı tarafımdan verilmiştir. Hazırlanmış yemek paketi uygulamasına geçilmiştir.” Muhalefet milletvekilleri Bakan Işık’a karşı çıktı. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök yemek firmasının 4 yılda büyüdüğünü ve sermayesini 7 milyon TL’ye çıkardığını vurgulayarak, “Bunun ortakları kim” diye sordu.

Haber Etiketleri:
· · · · · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir