banner

Sonbahar Ekinoksu 2017 Doodle oldu – 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu nedir?

Sonbahar Ekinoksu 2017 Doodle oldu - 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu nedir?

Güz Ekinoksu, dev arama motoru Google kadar Doodle olarak hazırlandı. Olayları ve özel günleri Doodle yaparak anasayfasına içeren Google, bugün 23 Eylül 2017 Sonbahar Ekinoksu’na anasayfasında yer verdi. Google’ın hazırladığı Doodle’da yaprakların döküldüğü bir video yer alıyor. Peki, Sonbahar Ekinoksu nedir? İşte 23 Eylül Güz Ekinoksu hakkında merak edilenler

GÜZ EKİNOKSU 2017 DOODLE’I

Google’ın özel günler için hazırladığı Doodle’lara bir yenisi daha eklendi. 23 Eylül Güz Ekinoksu ile ilgili yaprakların dökülmüş halde olduğu, sincapın soğuk havadan daha sonra evine girip sıçay çayını içtiği bir video hazırlayan Google, bu videosu ile aranma rekorları kırıyor. İşte Google’ın hazırladığı Güz Ekinoksu 2017 ile iligli merak edilenler;

SONBAHAR EKİNOKSU NEDİR?

23 Eylül, Güz’ın ilk günü olarak kabul edilir ve gece gündüz eşitliği olarak adlandırılır. Kuzey ve Güney Yarım Küre, güneş ışınları öğle vаkti Ekvator’a 90°lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dikey düşmеye başlar. Bu tarihten itibаren Kuzey Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Güney Yarım Küre’de ise tam tersi olur . Bu tarih Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar, Güney Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır .

Aydınlanma çemberi uç noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki gönder noktаsında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Yelken Direği Noktası’nda 6 aylık gecenin, Güney Direk Noktası’nda ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır.

EKINOKS NEDİR?

Güneş’den gelen ışınlar 21 mart ve 21 eylül tarihlerinde ekvatora düşey düşer. tekrar gece ve gündüzler eşit olur, bu duruma Ekinoks denir.
 
Kuzey Yarıkürede olan ve az kalsın 20 Mart İlkbahar Ekinoks’u – 23 Eylül Güz Ekinoks’udur. Güney Yarıkürede olan ve hemen hemen 20 Mart Sonbahar Ekinoks’u – 23 Eylül İlkbahar Ekinoks’udur.
 
Ekinoks ya da gün tün eşitliği, yılda 2 kez tekrarlanır. Güneş ışınlarının ekvatora dikey vurması sonucunda Aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşdeğer olması durumudur.
 
Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi ve mil eğikliğine alt olarak dört kayda değer gün ortaya çıkar. Bu günler bununla beraber mevsimlerin başlangıcıdır.

EKİNKS TARİHLERİ

21 Mart ve 23 Eylül Gece Gündüz Eşitliği tarihleri, Kuzey ve Güney Yarım Kürede ayrı anlamlara gelmektedir. Öyle ancak, Kuzey Yarım Küre için değerlendirildiğinde 21 Mart Gece Gündüz Eşitliği tarihi bu küre için İlkbahar mevsimini müjdelemektedir. Yine Kuzey Yarım Küre için değerlendirildiğinde 23 Eylül Ekinoksu ise, bu küre için Güz mevsimi anlamına gelmektedir. Güney Yarım Kürede ise durum farklıdır. Güney Yarım Küre için 21 Mart Gece Gündüz Eşitliği’u Sonbahar anlamına gelirken, 23 Eylül Ekinoks’u ise İlkbahar anlamına gelmektedir. Gece Gündüz Eşitliği tarihleri, sanılan bu mevsimlerin açılış tarihleri olarak nitelendirilen tarihlerdir.

Gece Gündüz Eşitliği tarihleri, Dünyanın iki yarım küresi için İlkbahar ve de Güz mevsimlerinin başlangıç tarihleri olup, bu tarihlerde gerçekleşen olaylar birbirleriyle değişik benzerlikle göstermektedir. Bu tarihlerde Güneş ışınları, Ekvatora tepede olan açıyla düşer ve yarım küreler için mevsim başlangıcını müjdelemiş olur.

21 MART-23 EYLÜL GECE GÜNDÜZ EŞITLIĞI DURUMUNDA MEYDANA GELEN OLAYLAR

23 Eylül Gece Gündüz Eşitliği durumunda, bazı olaylar meydana gelmektedir. Bu tarihte, Güneş öğle saatlerinde Ekvatora dik açılarla düşmektedir. Bu nedenden dolayı da, Ekvator boylarında gölge boyu sıfıra düşer. 23 Eylül Ekinoksunun ardındaki, Güneş ışınları Ekvator çizgisinin güneyi olan Güney Yarım Küre’ye tepede olan düşmeye başlamaktadır. Bu da, Güney Yarım Küre için ilkbahar mevsimi anlamına gelmektedir. Bu tarihten sonradan Kuzey Yarım Kürede ise Sonbahar mevsimi başlamaktadır. Yeniden bu ekinoks tarihinin arkasında, Güney Yarım Kürede gündüzler gecelerden uzun olmaya başlamaktadır. Bu durum, Kuzey Yarım Küre için ise bütün tersidir. Dünyanın karanlık yarısı ile aydınlık yarısını birbirinden ayıran aydınlanma çemberi, Dünyanın her iki uç noktasına da teğet geçer. Bu da, iki sırık noktasında da Güneşin görülmesi anlamına gelmektedir. Bir öteki ekinoks, tarihi olan 21 Mart tarihinin özellikleri daha detaylı incelendiğinde ise, ilk olarak Güneş ışınlarının bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küreye dikey düşmeye başlandığı görülmektedir. Tekrar bu tarihte Kuzey Yarım Kürede gündüzler gecelerden uzun olmaya başlamaktadır. Bu koşul, Güney Yarım Küre içinse bütün tersi bir durumdur. 23 Eylül itibariyle Kuzey Yarım Küre Sonbahar, Güney Yarım Küre ise İlkbahar mevsimine girmektedir.

Güz Ekinoksu 2017 Sonbahar Ekinoksu nedir 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir