banner

Son dakika… FETÖ’nün tahşiyecilere kumpas davasında karar, Hidayet Karaca’ya 31 yıl hapis FETÖ’nün “tahşiyecilere kumpas” davasında karar

Son dakika... FETÖ'nün tahşiyecilere kumpas davasında karar, Hidayet Karaca'ya 31 yıl hapis FETÖ'nün "tahşiyecilere kumpas" davasında karar

FETÖ’nün “Tahşiyeciler grubuna” kumpas kurduğu iddiasıyla elebaşı Fetullah Güler Yüzlü ile kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu 33 sanığın yargılandığı davada, Karaca 31 yıl, eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer ise 16 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

AA’nın haberine tarafından, Duruşma, Güler Yüzlü ve eski emniyet müdürü Mutlu Ekizoğlu’nun ifadesi alınamadığı için dosyasının ayrılmasına karar verdi.

İstanbul 14. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına, tutuklu sanıklar ile müştekiler katıldı.

Duruşma Başkanı Ali İhsan Horasan, davayı karara bağlayacaklarını belirterek, sanıklara son sözünü sordu. Sanıklar, haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, beraatlerini talep etti.

Sanık Yılmazer, “Burada sanık olarak bulunmaktan itibar duyuyorum.” dedi.

Sanık Karaca ”Hayali bir dizide geçen kelimeler ile 3 yıldır tutsak yargılanıyorum. Başından beri yaşadığım bu süreç kaderim ise kederlenmeye lüzum yok.” diye konuştu.

Eski Güvenlik Müdürü Sanık Yurt Atayün ise ”Kapalı devreden çıkıyoruz, laf derhal başlıyor.” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık iki yıldır süren yargılamayı karara bağlayan heyet, sanık Hidayet Karaca’yı, “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan 18 yıl, “iftira” suçundan 4 sene 6 ay, “resmi belgede sahtecilik” suçundan da 9 sene edinmek üzere toplam 31 sene 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Heyet, sanık Ali Fuat Yılmazer’i “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 12 yıl, “kötüleme” suçundan 4 yıl 6 ay edinmek üzere toplam 16 yıl 6 ay hapis cezasına hükümlü etti.

Duruşma heyeti, eski güvenlik müdürleri Yurt Atayün, Ömer Köse ve Tufan Ergüder’e ise “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 12’şer sene, “iftira” suçundan 4 yıl altışar ay, “devlete ait belgede sahtecilik” suçundan dokuzar yıl edinmek üzere toplam 25 yıl altışar ay hapis cezası verdi.

Sanıklar Fetullah Gülen ve eski Güvenlik Müdürü Mutlu Ekizoğlu’nun dosyasını, ifadeleri alınamadığı için ayrılmasına karar veren heyet, öteki sanıklar hakkındaki cezaları açıklıyor.

fetö Tahşiyecilere kumpas

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir