banner

Seçim bitti, Merkel çark etti: AB zirvesinde Türkiye ile ilgili karar alınmayacak

Seçim bitti, Merkel çark etti: AB zirvesinde Türkiye ile ilgili karar alınmayacak

Almanya Başbakanı Angela Merkel, gelecek hafta yapılacak Avrupa Birliği (AB) zirvesinde Türkiye’nin gündeme geleceğini, fakat üyelik müzakereleri konusunda herhangi bir karar beklenmediğini açıkladı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine tarafından, Başbakan Merkel Cumartesi günü yayınlanan video mesajında 19-20 Ekim tarihlerinde yapılacak Avrupa Birliği zirvesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Zirvede Türkiye’yi gündeme getirmek istediğini gösteren Merkel, “Çok pozitif sayıda insan bize kadar haksız yere cezaevinde tutuluyor ve çünkü siyasi gelişmeleri büyük bir üzüntü ile izliyoruz” dedi.

Bu zirvede karar alınmasını beklemediklerini vurgulayan Merkel, “ama mevkîdaşlarımın Türkiye ile ikili ilişkileri nasıl gördükleri konusundaki görüşlerini ve gerektiğinde hangi sonuçları çıkarabileceğimizi öğrenmek istiyorum” biçiminde konuştu.

AB KOMİSYONU’NDAN RAPOR TALEBİ

Merkel video mesajında, Türkiye’deki gelişmeler sebebiyle AB Komisyonu’ndan bu ülkedeki duruma ilişkin bir rapor hazırlamasını istediklerini de sözlerine ekledi.

Spiegel Online haber portalında geçen Cumartesi günü yayınlanan haberde, söz konusu raporun olumsuz olmasının beklendiği, bu vesile ile Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sona erdirilmesi yönünde baskının artacağı açıklama edilmişti. Habere kadar, raporda Türkiye’nin Kopenhag Kriterleri’ni ne dek yerine getirdiğinin incelenmesi istenmişti.

Hristiyan Halkçı Birlik (CDU) partisi Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel’in yanı sıra Sosyal Halkçı Parti lideri Martin Schulz, tercih kampanyası esnasında beklenmedik bir şekilde Türkiye ile üyelik müzarekelerine son verilmesini istemişti.

Ancak Almanya bu önerisinde yalnız kalmıştı. Spiegel’in haberinde AB Komisyonu’nun da bu öneriye kuşkuyla yaklaştığı belirtilmişti. Haberde, AB Komisyonu’nun Türkiye İlerleme Raporu’nu ilkbahar aylarında izah etmek istediği bu zirvede ise yalnızca Türkiye’ye üyelik öncesi yapılan yardımların nasıl azaltılabileceğine ilişkin bir rapor sunmak istediği kaydedilmişti.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir