banner

Okul servisine göçmen operasyonu

Okul servisine göçmen operasyonu

İstanbul Vatan Caddesi’ndeki Güvenlik Müdürlüğü binasına 5 dakika mesafede yer alan İskenderpaşa Mahallesi’ndeki AVM önünden okul servisi aracılığıyla göçmen kaçakçılığı yapılacağı ihbarı üstüne işlem düzenlendi. 

Habertürk Haber Merkezi’nden Müslim Sarıyar’ın haberine göre, İstanbul Kaçakçılık Suçlarla Şube Müdürlüğü Göçmen Büro Amirliği ekipleri, Avrupa’ya gitmek üzere çeteyle anlaşan ve sırt çantalarıyla mektep servisine binen 4’ü çocuk 30 firari göçmeni peşine düşüp takip sonucu gözaltına aldı. Durdurulan servis minibüsünde can yelekleri ile yiyecek bulundu. 
Mültecilerin, Karadeniz’i kullanarak deniz aracılığıyla Romanya’ya gidecekleri, buradan da Avrupa’ya geçecekleri bildirildi. 
devam eden operasyonda, insan kaçakçılığı organizasyonunu yapan H.R.O., I.S.A, Y.M.H. ve H.T.N. adlı Iraklılarla servis şoförü M.O. gözaltına alındı.

AKSARAY KAMUFLAJI
İnsan kaçakçılarının, daha önce deşifre oldukları Zeytinburnu, Avcılar gibi yerleri terkettikleri, öbür uyruklu yabancıların bolca bulunduğu Aksaray’ı seçerek kamufle almak istedikleri anlaşıldı. Güvenlik Müdürlüğü binasına fazla yakın bir AVM önünden göçmenleri araca bindiren kaçakçıların, kişi başı 5 ile 10 bin dolar para aldıkları öğrenildi. Paranın bir kısmının göçmenlerin hedeflerine vardıktan sonra insan kaçakçısı olan Iraklılara havale edileceği belirtildi.

İKİNCİ GRUBU ALDIM, YAKALANDIM
Gözaltına alınan mektep servisi şoförü 32 yaşındaki M.O, daha önce de Suriyeli oldukları söylenen işçileri aracıyla Edirne’ye götürdüklerini belirterek, “Daha önce aracı olan birey her yerde aradı. ‘Aksaray’da buluşalım’ dedi. Yeniden şahıslar olduğunu Halkalı’ya götürmemi istedi. 500 TL’ye anlaştık. Halkalı’ya götürdüm. Bir TIR’a bindirildiler. Tekrar Aksaray’a gelerek ikinci grubu aldım. Yola çıktıktan sonra da polisler yakaladı” dedi.

DAHA ÖNCE DE TAŞIMIŞ
Gözaltına alınan okul servisi şoförü 32 yaşındaki M.O, “Daha önce de aracımla taşıma yaptım. Bir tanıdığım ‘Suriyeli işçiler var. Edirne Havsa’ya gidecekler’ dedi. Bin liraya anlaştık. Paranın yarısını peşin yarısını da bu kişileri bırakınca alacağım yönünde konuştuk. Aksaray’dan şahısları alıp yola çıktım. Yolda Suriyeli olmadıklarını anladım. Pakistanlı olduklarını öğrendim. Havsa yerine Meriç civarında indirdim ve İstanbul’a döndüm” dedi. 
Servis şoförü M.O., son insan kaçakçılığını ise şu sözlerle anlattı: “Aynı kişi her yerde aradı. ‘Aksaray’da buluşalım’ dedi. Ben de paranın kalan yarısını verecek sandım. Tekrar şahıslar olduğunu, Halkalı’ya götürmemi istedi. 500 liraya anlaştık. Bu kişileri Halkalı’ya götürdüm. Bir TIR’a bindirildiler. Her Yerde Aksaray’a gelerek ikinci grubu aldım. Yola çıktıktan sonradan da polisler yakaladı”

Göçmenleri içeren okul servisine de el konularak Emniyet Müdürlüğü bahçesine çekildi. İnsan kaçakçıları ve servis şoförü, sorgulamalarının peşinde adliyeye çıkartılacak.

mektep servisi

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir