banner

Nihat Zeybekçi kimdir?

Nihat Zeybekçi kimdir?

Nihat Zeybekçi kimdir?

Nihat Zeybekçi kimdir?

Bakan Zeybekci, halk oylaması çalışmaları kapsamında doğup büyüdüğü Pınarlar Köyü’nü ziyaret etti. Köy meydanında büyük coşkuyla karşılanan Zeybekci’ye hemşehrileri yoğun alaka gösterdi. Baba ocağında eşi Ayşen Zeybekci ve ablası Gülsüm Önümlü ile basın mensuplarını ağırlayan Zeybekci, zorluklarla geçen çocukluk yaşamını, ailesini ve köyüne tutkusunu anlattı.

Nihat Zeybekçi kimdir?

Denizli’nin Tavas ilçesine ast Pınarlar Köyü’nde 5 çocuklu çiftlik sahibi bir ailenin en küçük oğlu olarak 1961 yılında dünyaya gelen Zeybekci, ismine karşın “Mehmet mi, Mustafa mı olsun?” tartışması çıkınca Nihat adını aldı.

Nihat Zeybekçi kimdir?

Çocukluğunu, annesi Fatma, babası Şükrü Zeybekci ve kardeşleriyle köyde bahçe ve tütün tarlalarında geçiren Nihat Zeybekci, ilkokulu fiziki zorluklar içerisinde okudu. İlkokul arkadaşlarının “fazla akıllıydı, usluydu” diye anlattıkları Zeybekci, ortaokula gitmeyi fazla istedi ancak ailesinin imkanları kısıtlı olduğu için okula son gün kayıt olabildi. Zeybekci, ortaokula tescil elde etmek için nasıl çabaladığını şu sözlerle aktardı:

Nihat Zeybekçi kimdir?

“Rafettin öğretmen vardı, onun babama ‘Nihat’ı okula kaydet’ diye tembihi vardı. Babam galiba okutamayacaktı. Kayıtların son günü, bir cuma günüydü. Pazartesi günü okullar açılacaktı. Benim kaydım yapılmamıştı. Okulun etrafında dolaştım, şayet beni görür hoca diye. Hoca beni gördü, el ele tutuştuk bizim eve gittik. Babam bahçedeydi. Hoca ‘Şükrü amca söz vermiştin.’ deyince babam içindeki şimdilerde atlet yerine geçen çamaşırını gösterip ‘Hoca bu lekeli göyneği satacağım, okutacağım.’ dedi. Tavas’a vardık, kayıtlar kapanmıştı. Terzi Salih’i bulup mektep müdürüne ulaştık. Ortaokulun müdürü ‘kaydolmuş say kendini, pazartesi okula gel.’ dedi.”

Nihat Zeybekçi kimdir?

Ortaokulu da maddesel zorluklar içerisinde tamamlamayı başaran Zeybekci, para kazanmayı da topladığı salyangozları satarak öğrendi. Köyünde, öteki çocuklarla birlikte bahar aylarında salyangoz toplayıp sattıklarını, kendisinin de bu şekilde aile ekonomisine katkıda bulunduğunu ifade etti.

Nihat Zeybekçi kimdir?

Zeybekci, “Köyde onu bizden bölge biri vardı, tartardı. Üç beş kilo olurdu, parasını verirdi. Dağlarda keklik, tavşan avlardık. Mantar toplardık. Bağdaki armutlarımızı, kavunlarımızı beygir arabasıyla komşu köyümüze götürür satardım. Çocukluğunda herkesin gerçek dışı vardır lakin ekonomi bakanı olmayı düş etmek ne haddine, okula gitmeye çalışıyor yalnızca. İyi bir tütüncü olmayı düş ederdim.” ifadelerini kullandı.

Nihat Zeybekçi kimdir?

Zorluklar içerisinde tamamladığı ortaokulun peşinde babasının “seni artık okutamayacağım” sözleri üzerine kendisi çözüm bulmaya çalışan Zeybekci, “son kısmet” olarak nitelendirdiği parasız devlet yatılı lise sınavlarını kazanarak Kütahya’da eğitim hayatına devam etti. daha sonra Marmara Üniversitesi İktisadi Idari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde lisans eğitimini de tamamlayan Zeybekci, yine okul yaşamı ile meslek yaşamını birlikte yürüttü ve bu zaman dahilinde bir dış ticaret şirketinde çalıştı. 

Nihat Zeybekçi kimdir?

Eğitimi ve hayata ilişkin deneyimlerini kullanarak 1994 yılında kurduğu Turkuaz Tekstil ile iş yaşamında zirveye çıkan Zeybekci, bu dönemde iş adamı ve sanayici kimliğiyle sektörü yakından tanıma fırsatı da buldu. Denizli Platform Sözcülüğü’nden Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığına çoğu görevde bulunan Zeybekci, 2004-2011 arasında Denizli Belediye Başkanlığı yaptı. 

Nihat Zeybekçi kimdir?

2011 yılında Denizli milletvekili olarak TBMM’ye giren Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı koltuğuna 61, 62 ve 63 hükümetlerin arkasında Başbakan Binali Şimşek kadar kurulan 65’inci hükümette de oturarak, 4 kere Ekonomi Bakanı oldu.

Nihat Zeybekçi kimdir?

Babasını 1986 yılında kaybeden Zeybekci, 1990 yılında ölüm eden annesinden bahsederken gözleri dolarak “Annemin kokusunu hala rüyalarımda duyuyorum.” dedi.

Nihat Zeybekçi kimdir?

Çocukluğuna ilişkin anılarında Fatma ninesinin çok önemli yeri olduğunu dile getiren Zeybekci, 1989 yılında hayatını birleştirdiği eşi Ayşen için “Eşimin yemeklerinde annemin elinin tadı var.” diye konuştu.

Nihat Zeybekçi kimdir?

“Her çiçekten var bizde.” biçiminde anlattığı 4 çocuğunun 10 ile 27 yaş aralığında olduklarını söyleyen Zeybekci, siyasete girmesinin peşinde çocuklarını ve işini, eşine emanet ettiğini aktardı. Zeybekci, bu durumu “Çocukları eşim Ayşen büyüttü, işe baktı, bununla beraber bize de baktı.” sözleriyle anlattı.

Nihat Zeybekçi kimdir?

Zeybekci, milletvekili ve bakanlıkları döneminde evini Ankara’ya taşımadığını, Ankara’da eğitim görebilen kızının mezun olmasının arkasından başkentte yalnız kaldığını ve her fırsatta Denizli’ye gittiğini bildirdi.

Nihat Zeybekçi kimdir?

Eşi Ayşen Zeybekci de Nihat Zeybekci’nin Denizli Belediye Başkanlığına adaylığı sürecinde ailesine ve şirketlerine yönelik sorumluluğu aldığını anlattı. Nihat Zeybekci’nin yoğun bir tempoda çalıştığına dikkati çeken Ayşen Zeybekci, sözlerine şöyle devam etti:

Nihat Zeybekçi kimdir?

“Bu kadar yoğun tempoda eve zaman bozmak fazla kuvvet, büyük çocuklarımız artık biraz alıştı fakat en küçük 10 yaşındaki Efe, her hafta sonu, her akşam ‘babam bu akşam gelecek mi?’ diye soruyor.” 

Nihat Zeybekçi kimdir?

Nihat Zeybekci ile 20 yaşında evlendiğini, 28 yıldır evli olduklarını aktaran Zeybekci, abes vakit bulduklarında çocuklarıyla birlikte doğada süre geçirdiklerini, yürüyüş yaptıklarını dile getirdi.

Nihat Zeybekçi kimdir?

Aile şirketinin yönetimini de devam ettiren Ayşen Zeybekci, “Nihat Bey işin içinden geldiği, sanayici olarak bakanlığa geçiş yaptığı için sanayici ve işveren olarak yaşadığımız sıkıntıların hepsine matuf. Bıkkınlık olabileceğini düşündüğüm şeyleri kendisine aktarıyorum.” ifadelerini kullandı.

Nihat Zeybekçi kimdir?

Ayşen Zeybekci, “Emeklilikte ne yapmayı planlıyorsunuz?” sorusuna karşılık da “Nihat Bey’in emekli olabileceğine inanmadığım için plan yapmamayı seçim ediyorum.” yanıtını verdi.

Nihat Zeybekçi kimdir? Nihat Zeybekçi kimdir?

Haber Kategorisi:
Ekonomi

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir