banner

NANDA Hemşirelik Tanıları

Ülkemizde en çok tercih edilen mesleklerin başında hemşirelik geliyor. Hemşirelere yönelik bilgi ihtiyacını karşılamak için artık bir web sitesi var.

Hemşireler Sitesi, hemşire adayları ve mesleği icra eden kişilere yönelik yayın yapan bir site. İçerisinde haberler, hemşirelik ders notları, hasta bakım planları, nanda tanıları gibi birçok alanda bilgilendirici sağlık makaleleri içermekte. Özellikle nanda hemşirelik tanıları konusunda oldukça detaylı bilgiler site ziyaretçilerine sunulmuş durumda.

Hemşirelik tanıları, içerisinde hastalık nedenleri, belirtileri ve girişimleri içeren sağlık planlarıdır. Hasta bireylere yönelik uygulamada kullanılacak yaklaşımlar ve süreçleri bu planlarda yazmaktadır. Bu çerçeve nanda tanıları ile yola çıkarak, hemşirelik uygulamalarında standartlaşma ve kıyaslama imkanları sağlanmaktadır.

Bu bakım planlarından mevcut hastalığın ne şekilde belirti gösterdiği, hastada ne gibi şikayetlere neden olduğu, hastanın ne şekilde beslenmesi ve ne müddet uyuması, yatması gerektiği ifade edilir. İlaçların ne şekillerde kullanılacağı doktor ile işbirliği içerisinde belirlenir. Hastaya ve ailesine ne şekilde yaklaşılacağı da hastalığa göre belirlenir.

Bunun yanı sıra bakım planlarında hastalık ve tedavi hakkında ne gibi tedbirler alınacağı ve ne şekilde bir bilinçlendirme çalışması yapılacağı da belirtilir.

Kaynak: https://hemsirelersitesi.net/nanda-hemsirelik-tanilari/

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir