banner

Milli marş protestolarının öncüsü eski Fenerbahçeli

ABD Başkanı Donald Trump ile Amerikan Futbol Ligi (NFL) sporcuları arasındaki ‘milli marş’ restleşmesi, NBA ve beyzbol oyuncularının da tartışmaya katılmasıyla krize dönüştü. Oyuncuları bayrağa saygısızlık yapmakla suçlayan ve kovulmalarını isteyen Trump’a yanıt, ‘diz çöküntü’ eylemlerinin yaygınlaşmasıyla verildi. Oyuncular milli marş çalınırken diz çöktü, ellerini kenetledi, ayağa kalkmadı ya da başlarını eğdi. Oyunculara bir takım kulüp başkanları da destek verdi. Trump ise önceki gün bu eylemlerin yasaklanması çağrısında bulundu.

Gazete Habertürk’ün haberine kadar diz bunalım protestosu, ünlü Amerikan futbolu oyuncusu Colin Kaepernick göre 2016 yılında ırkçılık kökenli olayları protesto etmek amacıyla yapılmıştı. Oysa NBA’in efsanevi koçlarından Phil Jackson, ABD’de ulusal marş protestolarının çok daha önce 2001’de Müslüman olmadan önceki adı Chris Jackson olan Mahmoud Abdul-Rauf kadar başlattıldığını önceki gün Twitter mesajı ile hatırlattı.

AYAKKABISINI BAĞLIYORDU

1991’de Müslümanlığı kabul eden Abdul-Rauf, NBA’in çabuk yükselen oyuncuları arasındaydı. Müslüman olduktan sonradan bağnaz görüşlere kapılan Abdul-Rauf, maçlardan önce ABD Ulusal Marşı çalınmasına karşıydı. Abdul-Rauf, 1995-96 sezonunun başlangıç maçı öncesinde milli marş seremonisine hiç katılmadı. Sezon içindeki maçlarda ise marş çalınırken idman hareketleri yaptı ya da ayakkabı bağları ile ilgilendi. Bir yerel gazeteye konuşan Abdul-Rauf, “Amerikan bayrağı benim için zulümdür. Ona karşısında saygı göstermek benim dini anlayışıma karşıdır” dedi. Bunun üstüne NBA yönetimi ona 1 maç cinayet verdi. Abdul-Rauf, “Amerikan emperyalizminin ürünleri” olduğu gerekçesiyle basketbol ayakkabılarının markalarının üzerini bantla kapatıp maçlara çıkıyordu. Abdul-Rauf, sonraki maçlarda milli marş çalınırken ayağa kalktı oysa ellerini açarak dua etmeye başladı.

FENERBAHÇE’DE 1 SEZON OYNADI

Abdul-Rauf, 1998’de 3.4 milyon dolara 2 takvim anlaşma imzalayarak Fenerbahçe takımına katıldı. Amerikalı oyuncu, o sezon Fenerbahçe’nin Euroleage’de son 16’ya kalmasında büyük katkı maddesi sağlamasına rağmen sezon bitmeden “basketbola ilgisini yitirdiği” gerekçesiyle takımdan ayrıldı.

abd donald trump fenerbahçe

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir