banner

Melih Gökçek ne zaman istifa edecek?

Melih Gökçek ne zaman istifa edecek?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in cuma gününe değin istifa edeceği kulislerde konuşuluyor.

Habertürk TV Ankara Haber Müdürü Aysun Torun’un aktardığına tarafından; Bilhassa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından bu beklenti daha da artmıştı. Bugün Cumhurbaşkanı’nın Ankara’ya gelmesi sırasında karşılayanların aralarında Melih Gökçek de yer aldı. Ancak bugün iki isim aralarında bir mülâkat bilgisine ulaşılamadı.

Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarının arkasından görevden almayla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma açması iddiaları da gündeme gelmişti. Bu noktada buna gerek kalmadan istifa sürecinin yaşanacağı açıklama ediliyor. Yeniden İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın istifası öncesinde yaşanan veto krizine aynı bir durumun da yaşanması beklenmiyor. İBB’de Topbaş’ın veto ettiği bazı kararlar, İBB Meclisi’nce kabul edilmişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan İran dönüşünde tanımlama yapmıştı Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin belediyelerle ilgili sorusu üstüne “Biz, rutin, alışılmış, basmakalıp bir siyasi parti değiliz. Bizim siyasi partimiz, bununla birlikte bir davadır. Bu davaya inanmış olanlar, bu davaya gönül vermiş olanlar, gerektiğinde genel merkeze kazanç istifasını öneri eder, ondan daha sonra da bir diğer arkadaşla yola devam edilebilir. Zaten istifa eden de, partiden istifa nedeniyle yok, bulunduğu makamı boşaltmak için o cins bir adım atar. Natürel bunları ayrı yere çekme gayretine girenler de oluyor. Partideki görevleri, partinin üst yönetimi, gerektiğinde istifasını istemeden de alabilir. Belediyelerdeki şart tabii fakat ayrı. Onun iki yöntemi vardır: Partiden ihraç veya görevi ihmalkârlık ya da kötüye kullanmaktan nedeniyle yapılabilir. Natürel fakat biz bu yolları sınamak istemiyoruz.” demişti.

NASIL İSTİFA EDECEK?

Gökçek’in istifasına ilişkin yöntemin ise belirlenmediği belirtildi. Gökçek’in Twitter üzerinden ya da belediye personeli ile konuşurken istifasını açıklayabileceği belirtiliyor.

Bu konuda Gökçek’in istifasına belli gözüyle bakıldığı ve bu hafta içinde bu yönde bir adım atılması bekleniyor.

 

melih gökçek ankara büyükşehir belediye başkanı

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir