banner

McDonald’s çalışanları kötü çalışma saatlerini protesto ediyor

McDonald's çalışanları kötü çalışma saatlerini protesto ediyor

İngiltere’nin önde gelen sendikalarından The Union’ın yaptığı açıklamada biri Cambridge şehrinde, diğeri ise Londra’nın güney doğusundaki Crayford semtinde almak üzere iki McDonalds şubesinin çalışanlarının dün gece yarısından itibaren bir günlüğüne greve gittiği belirtildi.

Açıklamada çalışanların “Sıfır saat kontratı” olarak aşina ve çalışana minimum alıştırma saatinin sunulmadığı anlaşma tipini protesto ettiği bildirildi.

Bu kontrat tipinde işveren çalışana ihtiyaç duyduğu zamanlarda ve ihtiyacı olduğu saatlerde meslek verirken, işe ihtiyacı olan çalışan bir takım haftalarda ancak birkaç saat asgari ücretle çalışabiliyor.

The Union sendikasının Başkanı Ian Hudson konuya ilişkin olarak, “Ayağa kalkan ve McDonald’s’a karşı duran bu cesur çalışanlar tarafından verilmiş tarihi kararı destekliyorum. Bu şirket onları bir çok kez düş kırıklığına uğrattı. Çok uzun zamandır McDonald’s gibi fastfood restoranlarında çalışanlar, fena egzersiz şartlarıyla ve egzersiz saatlerinde büyük kesintilerle çaba etmek zorunda kaldılar. İşyerlerinde zorbalığa maruz kaldılar, sendikalara üye olanlar cezalandırıldı.” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de muhalefette olan Işçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn de grev kararını destekleyerek, “Partimiz cesur McDonald’s çalışanlarını desteklemektedir, onlarla dayanışma içerisindedir. Talepleri bu yılın sonunda mevcut kontratlarının sona ermesi ve devamında ise saat ücretlerinin 10 sterline çıkarılması.” Açıklamasında bulundu.

McDonald’s’dan yapılan açıklamada ise şirketin İngiltere’deki toplam bin 270 restoranından sadece ikisinde bir grup çalışanın greve gitme kararı aldığı belirtildi.

Hem açıklamada şirketin geçen yılın nisan ayından bu yandan üç kez maaş artışı yaparak, sıradan saatlik ücreti yüzde 15 seviyesinde artırdığı öne sürüldü.

İngiltere’de McDonald’s şubelerinde takriben 85 bin birey istihdam ediliyor.

McDonalds grev McDonalds ingiltere

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir