banner

Küstahlığı iyice ele aldılar! ‘Delikanlıysan dışarı gel’ deyince salon karıştı

Küstahlığı iyice ele aldılar! ‘Delikanlıysan dışarı gel’ deyince salon karıştı

Cumhurbaşkanı’na suikast girişimi davasında, 15 Temmuz gecesi Marmaris’te şehit edilen polis memurları Nedip Cengiz Eker ve Mehmet Çetin’in ölümü ile ilgili olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yasemin Balcı araştırmacı olarak dinlendi.

Otopsi raporları hakkında data veren Balcı, iki polis memurunun silahlı yaralama sonucu hayatını kaybettiğinin saptama edildiğini, şehit polislerden Nedip Cengiz Eker’in sol göğüs yanına yer alan yara kesici ve delici alet yarası olmadığını söyledi. Balcı, “Çünkü çevresinde yaranın oluşturduğu hasarlar var. Yaranın giriş yeri ve cisim içerisindeki zarar göz önüne bulundurulduğunda bunun kinetik enerjisinin yüksek bir silahtan olduğu görülüyor. Mermi çekirdeğinin uzun namlulu silaha ait olduğu kanaatindeyim” dedi.

Diğer şehit polis memuru Mehmet Çetin’in vücudunda ise 4 kurşun yarası bulunduğunu bildiren Balcı, “Mehmet Çetin’in vücudundaki antre ve çıkış yaraları numaralandırıldığında asgari 4 ateşli mermi çekirdeği tanımlanmıştır. Yaraların ateşli tabanca ile olduğu görülmektedir. Yaraların görüntüleri değerlendirildiğinde 3 yaranın kinetik enerjisi yüksek uzun namlulu silahtan, öteki bir kurşunun ise uzun veya kısa namlulu silahtan gerçekleştirildiği görülmektedir” dedi.

Duruşmada ‘Delikanlı’ tartışması

Duruşmada tutuklu sanıkların bilirkişi Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Yasemin Balcı’ya hazırlanan adli tıp raporlarına yönelik sorular sormaları üzerine Cumhurbaşkanlığı avukatları müdahale etti. Müdahale sonrası sanıklar ayağa kalkarak tepki gösterdi.

Sanıklardan birisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatlarını ‘Kapa çeneni’, ‘Delikanlıysan haricen karşılaşalım, delikanlıysan dışında gel’ sözleriyle korkutma etmesi üstüne salon yine karıştı.

Cumhurbaşkanlığı avukatları, sanıklar göre sarf edilen sözlerin korkutma niteliğinde olduğunu ve zapta geçirilmesini talep ederek, ‘Gerçeklerden korkuyorsunuz’ dediler. Gerginliğin artması üzerine Duruşma Başkanı Emirşah Baştoğ, duruşmayı sona erdirdi. Mahkeme bitiminde sanık yakınlarından bir kadın baygınlık geçirdi.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir