banner

Kredi faizleri 8 ayda 150-300 baz puan arttı

Kredi faizleri 8 ayda 150-300 baz puan arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden derlenen bilgilere göre, geçen yılın sonunda yüzde 14.53 düzeyinde bulunan ortalama ticari kredi faiz oranı, bu yılın ocak ayında yüzde 13.25’e gerilese de ocak ortasından itibaren yükselişe geçti. Temmuzda yüzde 17’nin üzerini görebilen ticari kredi faiz oranı, geçen ay yüzde 15.7 seviyesine geriledi. Ticari kredi faiz oranı, son iki haftalık dönemde her yerde yüzde 17’yi aşarak bu ay itibarıyla yüzde 17.29 ile Mart 2009’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Bankalarca açılan ticari kredilere uygulanan ağırlıklı sıradan faiz oranları, son 8 aylık süreçte 275 baz puan artma gösterdi.
Söz konusu dönemde ev kredisi faiz oranı yüzde 11.4’ten yüzde 12.9’a, araç kredisi faiz oranı yüzde 13.3’ten yüzde 16.3’e ve ihtiyaç kredisi faiz oranı da yüzde 16.1’den yüzde 18.3’e çıktı. Bu Nedenle son 8 aylık dönemde faizler, konut kredilerinde 150 baz puan, ihtiyaç kredilerinde 240 baz puan ve taşıt kredilerinde 300 baz puan arttı.

Geçen yılın sonunda yüzde 8.52 seviyesinde bulunan 1 ay vadeli TL mevduat faiz oranı da 1 Eylül itibarıyla 10.82’ye yükseldi.
Turkey Macro View Consulting Idareci Direktörü Ferhat Yükseltürk, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, piyasada ocak ayı sonrasında TL’de yaşanan zayıflık ve bunun enflasyon görünümünü keskin bir şekilde bozmasının peşinde TCMB’nin, politika duruşunu sıkılaştırması ve ortalama fonlama maliyetini yüzde 8’den yüzde 12’ye dek çıkarmasının mevduat maliyetlerinin de artmasına neden olduğunu söyledi.

Yükseltürk, enflasyonun bu dönemde çift haneye yükselmesi ve gelecek döneme yönelik enflasyon beklentilerinin bu dönemde yukarı yönlü revize edilmesinin de TCMB’nin, enflasyon görünümünde anlamlı bir iyileşme görülene kadar sıkı duruşunu sürdüreceğine göze çarpan ettiğini, böylece mevduat faizlerinde de ayrıca Merkez Bankası’nın sıkı duruşu hem de enflasyon görünümü nedeniyle ocak ayına kıyasla ortalamada 200 baz puan yükselme yaşandığını kaydetti.

Söz konusu artışın bilhassa özel bankalar tarafında daha yüksek gerçekleştiğini gösteren Yükseltürk, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yılın birincil yarısında Kredi Garanti Fonu (KGF) teşvikinin de etkisiyle hızlanan kredi büyümesi Türk bankalarının kaynak ihtiyacını artırırken, yurt dışı kaynağın görece sınırlı olduğu dönemde bankaların mevduat yarışına girmelerine niçin oldu. bununla birlikte, bankaların fonlama kompozisyonunda döviz mevduatları ağırlığının artması da bankaların TL kredilerini fonlamak amacıyla gereklilik duyduğu TL mevduat maliyetlerini artırdı. Yılın ikinci yarısından itibaren ise yavaşlamaya başlayan kredi büyümesi mevduatlar üzerindeki baskıyı bir tedarik azaltmış durumda. Nitekim mevduat maliyetlerinde 23 Haziran’dan bu yana sınırlı düşüş gözlendi. Önümüzdeki dönemde mevduat faizleri ve dolayısıyla kredi faizlerinin manalı şekilde düşebilmesini sağlayacak esas etkenin, enflasyonda anlamlı bir iyileşme patikasına girilmesi ve bunun sonucunda TCMB’nin fonlama faizinde bir miktar indirime gitmesiyle sağlanacağını öngörüyoruz.”

Yurtdışı tehlike iştahındaki olumlu havanın devam ederek TL varlıklara olan ilginin sürmesinin de mevduat ve kredi faizlerinde altında yönü olan hareketi tetikleyecek öteki kayda değer faktörler olarak öne çıktığını gösteren Yükseltürk, küresel faizlerde son dönemde gözlenen iyimser trendin, ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikalarında normalleştirme adımları ile yerini çabuk yükselişe bırakması durumunda yurtiçinde de mevduat getirilerindeki düşüşün oldukça sınırlı kalacağını söyledi.

kredi faizleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kredi faiz oranları kredi faiz puanı

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir