banner

Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen robot ‘HAYAMOR’ hastaya ilacını ve suyunu verecek

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü araştırmacıları tarafından hemşire ve hastalara yardımcı olacak, hastalara ilacını ve suyunu tedarik edecek bir robot geliştirildi.

Prototipi 140 bin liralık maliyetle yapılan hareket edebilir özelliğe sahip robot, hastanelerde çalışan sağlık görevlilerine muavin olacak ve sağlık durumu sektöründeki şartları kolaylaştıracak şekilde tasarlandı.

HASTALARIN BÜTÜN BİLGİLERİNİ DİJİTAL ORTAMDA KAYDEDEBİLİYOR

Kendi ekseni civarda 360 derece dönebilen ve aniden 6 hastaya muavin olabilen robot, hemşire ve doktorların hasta takibini kolaylaştırıp, kişinin tüm bilgilerini dijital ortamda kaydedebiliyor, dokunmatik ekranında çocuk hastalar için çizgi film ya da eğitici filmler gösterebiliyor.

Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şahin Yıldırım, prototipi 3 yılda tamamlanan Hastaya Asistan Mobil Robot (HAYAMOR) ile ilgili çalışmalarda üniversite bünyesindeki dağıtılmış bölümlerin kendilerine takviye verdiğini söyledi.

HAYAMOR fikrinin, bilhassa hasta ziyaretleri kapsamında gece vardiyalarında hemşirelerin birçok sıkıntılarla karşısında karşıya kaldıklarının görülmesi üstüne ortaya çıktığını anlatan Şimşek, şunları kaydetti:

“Özellikle gece vardiyalarında hemşirelerin çoğu sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını gördük. Yanlış ilaçların verilmesi, hastalara aleyhinde hitabın yanlış olması gibi durumlar var. Buna yönelik bir hafıza oluştu bende. Hemşireye ve hastaya asistan bir robot yapma fikri ortaya çıktı. Yaklaşık 3 takvim bir araştırma geliştirme sonucu ortaya meydana çıkan bir makine. Prototip olduğu için çoğu aksama ve problemlerle karşısında karşıya kaldık. Geliştirdiğimiz sistemle doktor, hasta ile iletişime geçebiliyor. Robot, hastalara ilaç ve su ibraz ediyor. Dokunmatik bir ekran düşündük, hasta ekranda kendi resmine dokunduğunda kendine ait hazne açılarak ilacı ve suyu veriliyor.”

HASTAYLA KONUŞABİLEN ROBOT

Şimşek, hastanelerde hastaların dosyalarının tutulmasıyla ilgili de problemlerle karşılaşıldığını ifade ederek, “Geliştirilen robotla hasta bilgilerinin tutulması sağlanıyor. Hastanın resmine bastığınız vakit hastaya ait bütün bilgiler ekranda görülebiliyor. Robotumuz 1,70 metre uzunluğunda, kendisi çizgi izleyen robot yapısı özelliğine sahip. Önündeki çizgileri izleyerek ilerliyor.” dedi.

Robotun “İyi günler, bugün nasılsınız? Sizi iyi gördük” gibi sözlerle iletişime geçtiği hastalara moral verdiğini dile getiren Yıldırım, üzerindeki kamera ile hastanın doktorla görüntülü iletişim kurabildiğini aktardı.

65 kilogram ağırlığındaki HAYAMOR’un süratli üretime geçilmesi durumunda 25-30 kilograma değin düşürülebileceğini gösteren Şimşek, geliştirdikleri robotu farklı alanlara yönlendirilmiş yarışmalarda tanıttıklarını, kendileri ile irtibata geçen firmalar olduğunu ama kar marjı düşük olduğu için ilginin eksik olduğunu sözlerine ekledi.

Hayamor

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir