banner

Katalonya Başkanı Puigdemontdan kararlılık mesajı!

Puigdemont, Katalonya resmi televizyonu TV3’ten yaptığı “Katalan halkına sesleniş” konuşmasında, özgür girişimleriyle ilgili bu zamana kadar yaptığı vaatlerin gerisinde olduğunu belirtti.

Puigdemont, “Kendimize güvenimizi aynen koruyoruz ve herhangi bir çatışmadan kaçınıyoruz. Onurumuzla zinde kalmaya devam edeceğiz ve gerçekleştirmek istediği rüyasının sonunu getiren bir insanlar olma kapasitesine sahip olduğumuzu göstereceğiz. Eğer barışçıl bir süreçle devam eder ve birlik içinde kalırsak kendimizi güçlü hissederiz. Bu davranışımızdan dolayı dünyadan hayranlık almaktayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Parlamenter monarşi ile yönetilen İspanya’da Kral 6. Felipe’nin Katalonya kriziyle ilgili milli sesleniş konuşmasını da eleştiren Puigdemont, “Anayasa, monarşiye bir arabuluculuk tanısa da siz bunu gerçekleştirmediniz. Devlet Başkanı’nın, Mariano Rajoy’un (Başbakan) siyasetine benzer, Katalanları değil sayan mesajlarını paylaşmıyoruz. Bu şekilde değil. Siz, Katalanları fazla pozitif düş kırıklığına uğrattınız. Sizin gibi düşünmüyoruz. Polis şiddetine maruz kalan çok pozitif insan oldu.” ifadelerini kullandı.

Puigdemont, Katalonya krizinin çözümü için milletlerarası arabuluculuk talebini yineledi.

öte taraftan, özgürlük girişimlerine karşısında meydana çıkan ve İspanya’nın birliğini savunan bir grup, İspanyol hükümetinin Katalonya’daki en büyük temsilciliği olan Valilik binası önünde eğlence yaptı. İspanyol bayrakları ile Valilik binasına gelen kalabalığın yaklaşık 1 saat süren eyleminde ulusal birliği ve egemenliği savunan slogan atıldı, ulusal marş çalındı.

Katalonya

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir