banner

Karabükspor-Beşiktaş maçının yazar yorumları

Karabükspor-Beşiktaş maçının yazar yorumları

ERCAN TANER: KOLAY MAÇI ZORLAMA KAZANMAK!

1. Şenol Güneş, rotasyonla başladı… Negredo, Lens 11’de sahaya çıktılar…

2. Negredo, klas ve kalitesini iki pozisyonda bizlere gösterdi. Lens, Beşiktaş öne geçerse çok tehlikeli olabilir…

3. Negredo, Gomez veya Demba Ba yok, yalnız… Onun skorerliğini göstermesi için, orta sahanın mutlaka, yalnızca ona çalışması lüzumlu ve tabii kanatların…

4. Beşiktaş, ilk yarıları bir türlü domine edemiyor. Bir Takım maçlar vardır, ilk yarıda işi bitirirsin…

5. Talisca, fırsatları kullansa, ilk yarıda olay biterdi. Ama ilk yarının sonuna doğru, bütün tersi, Talisca bitti…

6. Aklıma gelen diğer bir konu daha var… Cenk-Negredo forvet ikilisini deneyecek mi Şenol Güneş acaba, diye düşündüm…

7. Karabükspor, oyunun defansif yönünü iyi oynamaya çalıştı. Konut sahibi golü, duran toplara ve çabuk ataklara bağlamıştı…

8. Kadro kapasitesi açısından, bence, gayet akla yatkın bir düşünceydi bu kavrama… Çünkü, set hücumları yapmasına imkan yoktu Karabükspor’un…

9. Kaçan penaltıya gelince; penaltı atan oyuncuya kale küçük gözükür… Stresli anlarda, penaltıyı buz gibi oyuncular atarsa, gol olur! Yoksa, topa kırar gibi vurursun…

10. Son 25 dakika penaltı kaçırmak demek, maçın kırılma hatıra olabilir futbolda… Beşiktaş, bu krizi ziyafet etti…

11. Kriz, kriz, kriz… Tosic’in kırmızısı, kaçan penaltının artçı depremi oldu…

12. Dün, şu belirli oldu… Beşiktaş orta sahası pas trafiğinde, otobanda trafik sıkışır, otomobiliniz içinde çıldırırsınız ya, tıpkı pek… Dakikalar ilerledikçe, orta sahada batarya bitiyor…

13. sırası gelmişken 10 kişi kalmak, ayrıntılarıyla oyun üstünlüğünü rakibe ele vermek anlamına gelmemeli… Şampiyonlar Ligi’nde oynayacak bir takım, böyle oyundan düşerse, olmaz…

14. Karabükspor, ben bu maçı kazanabilirim derken, büyük hata yaptı. Oğuzhan pas attı lakin topun Babel’e gelmesi önemliydi…

15. Onun gibi sakin bir oyuncuya bu top gelmese, gol pozisyonu kaçabilirdi…

16. Beşiktaş, Porto maçı öncesi, basit gözüken maçtan çok güç kazanarak ayrıldı…

17. Bu maçı, Şenol Güneş’in sakin ve zeki değişiklikleri kazandırdı… Sahada ağırbaşlı kalan teknik direktörler, kriz anlarında maç kazandırır… Talisca fırsatları kullansa birincil yarıda durum biterdi.

UMUR TALU: ÇELİK İŞÇİSİ İLE BITKIN USTA
Beşiktaş’ın bir büyük lüksü üç “10 numara” ile oynayabilmek. Oğuzhan, Tolgay, Talisca’nın aynı anda varlığı gerçekten nadiren Barcelona havası. Negredo da ince işlerle katılınca ilk 15 hoş pozisyonlar getirdi. Ama böylece.

Bu bununla beraber yumuşak karnı. Karşı Taraf kontrataklarda Tosiç’in sarı eli, Oğuzhan’ın sarılık faulü gerekti ilk 15’te.

20 dakika santrfor topları defalarca Talisca’ya geldi; Karabüklüler’e çarpıp eridi. 25’te, çok eskiden Beşiktaş’ı yakan Dany, abes kaleye süzülen topu keserek o an yine yaktı! Necip-Lens kanadı iyi bir Gönül-Quaresma kanadına kadar tek kanatlı bir kartal yaratıyor. Sürpriz değil! Nasıl hakem Ali Palabıyık esasen bıyıksızsa, Kartal da Caner dıştan kanatsız.

2. devre, Talisca’nın olmayan faulü alışı, hazır Quaresma yokken kendine göre penaltı noktasına dikişiyle başladı. Fakat geçen yılki etap içi sahada değildi!

Penaltının nasıl geldiğini bir Necip anladı. Anlamadığı Oğuzhan’ınkiydi! Yine hatalı penaltıcı, Talisca varken.

Beşiktaş, Atiba, Sosa omurgasından yoksunken epey dağınık. Maçın en iyi adamını Dany, kırmızı adamını daha 6’ıncı dakikadan itibaren Tosic yapacak kadar. 0-0’da santrafor çıkarıp stoper almaya zoraki kalarak!

Penaltıyı kaçıran, penaltıcı yok, 10 şahsiyet takımda asistçi 10 numara olduğunu tek topta gösterdiğinde, yeni santrafor emekçi Babel olmuştu! Karabük’ün Seleznyov’la nihayet iyi oynadığı sırada. Tekrar Tekrar havayı şuta boğarken. Beşiktaş oyundan düşüp Fabri nöbeti devralmadan hemencecik önce. Beşiktaş geçen senenin devamı yok. Cümbür Cemaat bir yaş yaşlanmış, daha bezginlik. ağır ağır hızlanacak belki. Porto’dan önce mi, sonradan mı?

Rahmetli gazeteci, akademisyen, Atletizm Federasyonu başkanı, bir darbenin, içeri bir darbenin dışarı attığı Prof. Kurthan Fişek 1978’de, “GS aristokrasi, FB burjuvazi, BJK proletarya takımı” demişti. Kurucuları “Saraylı, arabalı” görünse de; mahalle, mütevazı taraftar ve dışlanmalardı belki sebep. En fazla, 1967’den beri şampiyon olamaması, küçümsenmesi olmalıydı. (O zaman 1982’ye uzayacaktı.)

Sonra bir kısmının o niteliği değişmişse bile, Livorno, St. Pauli, Liverpool, Millwall, Westham, Schalke, Athletic Bilbao, St. Etienne, Pachuca, Boca, hele Franco’nun Real Madrid’ine karşı Rayo Vallecano emekçi takımları olarak bilindi. Adana Demirspor (diğer Demirsporlar da; Zonguldak Kömürspor da)

 

Karabükspor, ilk olarak 1938’den beri halk fabrikası-işçisi takımı. Ne bütün patron ne tam emekçi. Sermayeden de ücretten de kesiyor. Ilk oyuncuları çelik işçisi. Birincil güreşçi, bisikletçi, atletleri de. Bir önceki başkan tam işveren iken, yılların başkanı Tankut sendikacı, emekli emekçi. O Kadar veya böyle “1 Mayıs’ı resmi olarak kutlayan kulüp”ün nice bayramları olsun!

Futbolun “emekçi sporu ve isyanı” olarak doğduğu; taraftarların çoğunun kimler olduğu, oyunun paradan ziyade emek de istediği unutulmasın diye!

BÜLENT YAVUZ: NE YAPTIN QUARESMA?

Karabük’te oynanan maçta hakemlik namına çok fazla pozisyon vardı. Böyle bir müsabakada hakeme kendini görüntü şansı doğar. Ali Palabıyık’ın buna ihtiyacı yok. Oysa içten kararlar, kalitesini çok yükseklere çıkarır. Beşiktaş lehine verdiği penaltı doğru bir karardı. Ama gecikmeli bir karar vermesi açısından FIFA kokartlı bir hakeme yakışmadı. Hakemin imdadına yardımcı hakem yetişti. Tosic’in atılması yüzde 100 doğru karardı. Hem birinci hem de ikinci sarı kartı kurala uygundu. Beşiktaş’ın golü tartışmasız temizdi. Zaten sonra görüntülerden ofsayt olmadığı da anlaşıldı.

EĞER BİLEREKSE AYIP
Maçın 90+3. dakikasında hakem Ali Palabıyık ceza alanına yakın yerde pozisyonu izlerken, Quaresma’nın arkadan sırt bölgesine gelecek şekilde çarpmasıyla kendini yerde buldu. Quaresma istese hakemden sıyrılabilirdi. Görüntüler, Portekizli oyuncunun bile bile gidip çarptığı imajını veriyor. Şayet bu mahsus bir çarpmaysa pes doğrusu. Beşiktaş gibi büyük bir takımın klas oyuncusu bunu yaptıysa ayıp.

karabükspor beşiktaş ricardo quaresma şenol güneş

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir