banner

İstifa resti

İstifa resti

LÜTUF YOK YARGI
“Bize doğuştan olan gelen haklarımızı, anayasal haklarımızı lütuf olarak sunmaya çalışanlar var. ‘Efendim, yürürsünüz, lütfediyoruz biz size.’ Bunu tarihte firavunlar söylerdi, günümüzde de diktatörler söylüyor.

Diyorlar ama ‘Adaleti niye yürüyerek arıyorsunuz?’ Fakat şunu söyleyemiyorlar, ‘memlekette yargı var’ da biz onun için mi yürüyoruz? Yargı olmadığı için
yürüyoruz. Yargı olsa niye yürüyelim? Sivil itaatsizlik diyorlar. Neden izin almadılar? Yargı hak Allah’ın emridir.

AYM ÜYELERİ SINIFTA KALDI
Tüzük Mahkemesi (AYM) 20 Temmuz darbesinden sonra iyi bir sınav vermemiştir ve sınıfta kalmıştır. AYM’nin saygıdeğer üyelerine çağırmak isterim, eski kararlarınıza neden sahip çıkmıyorsunuz? Milletvekilleri hapisteyken niye gürültüsüz kalıyorsunuz? Ulusal irade diye bağıranlara aleyhinde, niçin ‘Milli iradeyi hapsedemezsiniz’ diyemiyorsunuz? Diğer hâkimlerin yaptığı gibi siz de akarsu toplamaya meyilliyseniz söyleyecek bir şey değil. Saray’dan gelecek talimata tarafından karar vermeyin, onurunuzla durun.

Birisi geçen gün bana hatırlatıyor, ‘Tüzük’nın 138. maddesi var’. Evet var 138. maddesi. Ne diyor: ‘Hiçbir organ, makam, merci veya birey, adalet yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve açıklamalar veremez, nasihat ve telkinde bulunamaz.’ Doğru mu, dürüst; ben buna uyuyorum, zaten böyle bir yetkim de yok benim. Bu düzenleme iktidar sahipleri için getirilmiştir. Ben buradan açık ve net çağrı yapıyorum. Bana 138. maddeyi andıran beyefendiye bir çağrı yapıyorum; senin, senin hükümetinin mahkemelere genelge gönderdiği, talimatlar verdiğini ben kanıt edersem, görevinden onurlu, namuslu bir insan gibi istifa edecek misin? Ben ispat edemezsem siyaseti bırakacağım, çünkü namuslu ve onurlu bir insanım.

2019, Türkiye’de demokrasinin şaha kalktığı tarih olacaktır. Her firavunun bir Musası vardır; firavun kesin, Musalar da burada.”

TÜRKÜ SÖYLEYEREK YÜRÜDÜ
CHP Lideri, ‘Adalet Yürüyüşü’nün 6. gününü tamamladı. Grup toplantısı sonrası 8 yaşındaki Ege’yle yürüyüşe başlayan Kılıçdaroğlu’na oyuncu Enis Fosforoğlu ve sanatçı Hüseyin Turan da eşlik etti. Kılıçdaroğlu, yürüyüşte Turan ile türkü söyledi. 

ANSİKLOPEDİLİK EVRAKLAR VAR
CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun ‘hükümetten yargıya talimatlar’ iddiasını nasıl ıspatlayacağı tartışılırken hem yapılan konuşmaların ardındaki yaşanan tutuklamalar ayrıca de bir takım toplantılarda “savcılara, hâkimlere bahşedilen tutanağa bağlanmış talimatlar” üzerinden hareket edeceği öğrenildi. Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, “Elimizde bir ansiklopedi büyüklüğünde evraklar var. Anayasa Mahkemesi kararı konusunda ‘uymuyorum’ diyor. MIT TIR’ları ile ilgili yargılama devam ederken ‘hesabını verecekler’ dedi, hâkim ve savcılar Bakanlığa giderek bilgilendirme yapmıştı.”

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir