banner

İstanbul’da sokakta görünür hale gelen kirpilerin sırrı ne?

İstanbul'da sokakta görünür hale gelen kirpilerin sırrı ne?

‘TİTREŞİMLERİ KOLAY ALGILAR’

İstanbul Veterinerler Odası Başkanı ve İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Murat Arslan, kirpilerin yeşil alanlarda beslenen canlılar olduğunu belirterek, bu dönemde onları hayat alanı dıştan, sokaklarda görmemizin birkaç nedeni olduğunu belirtti. Büyükşehirlerde kirpilerin yaşam alanının daraldığını bildiren Arslan, şunları söyledi:

“Kirpiler, çabuk yapılaşma, inşaatların yarattığı titreşimler sebebiyle yeni hayat alanı arayışına girdi. Kirpiler, minik başlı hayvanlar olduklarından yer kabuğundaki titreşimleri hissederler. Depremler de hayat alanlarından çıkmalarına bir sebep olabilir. Kirpiler adapte olmakta zorlanan canlılardır. Yeşil bölge yok edildikçe soyları tükenme tehlikesiyle aleyhinde karşıya kalıyor. Normalde bahçelerimizde, ormanlarda görmemiz gereken kirpileri sokaklarda görmemizin sebebi bu.”

‘FARKLI DAVRANIŞLAR GÖSTERİYORLAR’

Habertürk’ün haberine tarafından Veteriner doktor Prof. Dr. Tamer Dodurka da, kirpilerin inşaatlar, enerji nakil hatlarındaki büyüme nedeniyle doğal hayat alanlarını terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Dodurka, “Hayat alanları değil olan canlılar normalden öbür davranışlar gösterip kentlere iniyorlar. Bu yemek arayışı, yeni bir yaşam alanı arayışı içindir. Mesela tatlı su kaynakları kuruduğu için bir tatlı su hayvanı olan su samuru Marmara Denizi’nde görülmeye başladı” dedi.

İstanbulda sokakta görünür hale gelen kirpilerin sırrı ne

KEDİ MAMASI YİYORLAR

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) üyesi ve Yaban Hayvan Veterineri Ahmet Emre Kütükçü büyük şehirlerde kirpilere rastlanmasının belli başlı nedeninin hayat alanlarının azalması olduğunu kaydetti. “Yol kenarına bırakılan kedi köpek mamaları onlar için basit yiyecekler haline geliyor” diyen Kütükçü, İstanbul’un yaban hayatı potansiyeline dikkat çekerek şunları söyledi: “İstanbul, ihtiyaçları fazla pozitif olan büyük bir şehir olabilir ama hâlâ büyük bir yaban hayatı potansiyeline sahip. Kentte, yaban hayatının öncelikleri gözetilerek planların hayata geçirilmesi olası. Yaban hayatı yönetim planına sahip bir diğer büyük büyük kasaba olarak Avrupa’daki örneklerin arasına katılabilir.”

FENOMEN ADAYLARI

İstanbul’un o kadar çok semtinde, ilçesinde kirpilerle karşılaşanlar azımsanamayacak sayıda. görür görmez cep telefonlarına sarılarak kirpileri çekenler, Facebook, Instagram ve Twitter’da paylaşmaya başladı. İşte o fotoğraf ve yorumlardan biri: “Jungle olmuş İstanbul; bu kirpi arkadaş da evimizin önüne gelmiş. Fotoğrafını çektikten sonra kendisine en yakın parkı tarif ettim.”

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir