banner

İranla ticarete asıl engel konsolosluk onayı

İranla ticarete asıl engel konsolosluk onayı

Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı Bülent Aymen, ” İran ile ara sıra yaşadığımız siyasi anlaşmazlıklar hemencecik küçük idareli yaptırımları beraberinde getiriyor. İran’ın bizim ihracatımızda evraklara İran Konsolosluğu’ndan tasdik zorunluluğu getirmesi ile bizimde ithalatımızda buna haklı olarak mütekabiliyet esasıyla karşılık vermemiz ticaretimizde kayda değer bir engel teşkil ediyor. Bu engelin kalkması ihracatı artırır” diye konuştu.

AKAMİB’in bünyesinde yer aldığı Akdeniz İhracatçılar Birliği ihracatçıları için kilit tartı içeren Ortadoğu pazarını değerlendiren Aymen, lojistik avantaj sebebiyle Suriye’de ayrıca BM’nin ayrıca de yerli ithalatçıların en önemli tedarikçisi olduklarına dikkat çekti. Aymen, Katar’ın bölgede yaşanan siyasi kriz nedeniyle alımlarını Türkiye’ye kaydırması bir uçtan bir uca bölgeden bu ülkeye yaş meyve sebze ihracatına olumlu yansımalar olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin mobilya kağıt ve orman ürünleri ihracatı yılın birincil 8 ayı itibariyle 2.8 milyar dolara ulaşırken bunun 390 milyon doları AKAMİB göre gerçekleştirildi. Türkiye’nin mobilya kağıt ve orman ürünleri ihracatının yüzde %13’ünü gerçekleştirdiklerini söyleyen Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı Bülent Aymen, “İran ile zaman zaman yaşadığımız siyasi anlaşmazlıklar hemen ufak hesaplı yaptırımları beraberinde getiriyor” dedi.

Türkiye’nin toplam mobilya kağıt ve orman ürünleri ihracatının yüzde 7’sinin gerçekleştiği ikinci büyük pazar olan İran’ın çıkardığı ‘konsolosluk onayı’ engelinin, ihracatın artmasında kayda değer bir engel haline geldiğini söyleyen Aymen, “İran’ın Türkiye’nin ihracatında evraklara İran Konsolosluğu’ndan tasdik zorunluluğu getirdiğini bizim de ithalatımızda buna haklı olarak mütekabiliyet esasıyla karşılık vermemiz ticaretimizde kayda değer bir engel teşkil ediyor” diye konuştu.

“Bu engelin kalkmasıyla ihracat artar” diyen Aymen, ABD’nin İran’a yaptırımlarının manâlı bir bölümünün devam ettiğini ve bu yüzden bankacılık sistemindeki sıkıntıların da giderilemediğini belirtti.

SURİYE’DE YERLİ İTHALATÇILARIN EN ÖNEMLI TEDARİKÇİSİYİZ

AKAMİB’in bünyesinde yer aldığı Akdeniz İhracatçılar Birliği ihracatçıları için kilit tartı taşıyan Ortadoğu pazarını değerlendiren Aymen, lojistik avantaj sebebiyle Suriye’de ayrıca Birleşik Milletler’in (BM) ayrıca de yerli ithalatçıların en kayda değer tedarikçisi olduklarına uyarı çekti. Aymen, “Bu ülkedeki karışıklıklar bittikten sonradan ekonomik ilişkilerin gelişerek devamını arzuluyoruz” dedi.

Katar’ın bölgede yaşadığı siyasi kriz nedeniyle maruz kaldığı ambargo sebebiyle yiyecek alımlarını Türkiye’ye kaydırması sebebiyle ülke ihracatına olumlu etkisi oldugu gibi bilhassa AKİB bölgesindeki yiyecek ve yaş meyve sebze ihracatına da olumlu yansımaları gerçekleştiğini bildiren Aymen, “Bu süreci içten yönetmel, ve Katar gibi önemlı bir pazarda kalıcı olmalıyız” dedi.

İHRACATTA SON 4 AYDA ÇOK DAHA MANÂLI GELİŞMELER YAŞANACAK

İhracatın seyrini de değerlendiren Aymen, şunları söyledi:

“İhracat artışındaki kararlılık sevindirici, 2017’nin kalan dört ayında fazla daha kayda değer artışlar yaşanacak. Düşük kur hammadde maliyetlerimizi düşürecektir, ama ihracat artışımızı hem dolar ayrıca de miktar bazında değerlendirmeliyiz.”

Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Bülent Aymen iran iran türkiye ticari ilişkileri

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir