banner

İBB Meclisi bugün yeni başkanını seçecek

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı görevini 3 dönemdir yürüten Kadir Topbaş’ın geçen cuma açıkladığı istifa kararı, siyaset kulisleri ve kamuoyunun gündemine oturdu. 2019 seçimlerine 1.5 sene kala gerçekleşen istifanın ardındaki, gözler İBB Meclisi kadar yapılacak seçime çevrildi. İstanbullularla birlikte tüm Türkiye’nin gözü kulağı, bugün İstanbul’u lokal seçimlere taşıyacak yeni başkanı seçecek İBB Meclisi’nde olacak. Gazete Habertürk’ten İsmail Bölükbaş’ın haberine tarafından meclis saat 13.00’te toplanacak. Oylama ise saat 15.00’te başlayacak. İstanbul’un yeni başkanını seçecek İBB Meclisi’nde toplam 309 aza var. Bu üyelerin 179’u AK Partili, 127’si CHP’li, 2’si MHP’li, 1’i de egemen. Mecliste yapılacak oylamada birincil turda başkanın belirlenmesi için namzet olan isme 207 oy çıkması gerekiyor. Ancak çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti’nin aza sayısı bu rakama ulaşmıyor. Eğer CHP veya AK Parti’den biri ilk turda birbirlerinin adayına yardım vermezse, yeni başkan salt ekseriyet oyun aranacağı (156 oy) üçüncü turda belirlenecek. Seçimde CHP’nin 29 oy hedefi de var. Kuvvetsiz bir olasılık olsa da AK Parti tepki oylarının arkasında olan CHP, bu sayede kendi adayının seçilmesini amaçlıyor.

AK PARTİ’NİN ADAYI 14:00’TE AÇIKLANACAK

Başkanlık yarışında ismi kesinkes telaffuz edilen ad CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu. AK Parti adayı ise saat 14:00’te açıklanacak.

AK PARTI’DE EN ZINDE ADAY

İBB Başkanlığı için AK Parti’nin adayı oylama öncesinde netleşecek fakat kulislere kadar en dinç namzet Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Sakin. 1966 Antalya doğumlu Uysal, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. AK Parti Küçükçekmece İlçe Teşkilatı Kurucu Başkanı. 2014 yerel seçimlerinde ikinci defa Başakşehir Belediye Başkanı seçilen Sakin’ın adı, 9 yıldır devir yaptığı ilçede son dönemde Bahçeşehir projeleriyle gündeme geldi.

Mevlüt Uysal

UYSAL IŞLENMIŞ GİBİ AMA…

Uysal’ın adaylığı fazla kaslı bir olanak olsa da Beyoğlu, Fatih ve Esenler belediye başkanları da son dakikaya değin yarışta gibi görünüyor. Turizm ve kültürsanatın kalbinin attığı Beyoğlu’nda 3 dönemdir belediye başkanlığı yapan Ahmet Misbah Demircan, mümkün adaylardan. 1967 İstanbul Kasımpaşa doğumlu Demircan, kültür-sanat ve turizm konularını Beyoğlu’nu geliştirecek asıl endüstriler olarak belirleyip bu vizyon için özel projeler geliştirdi, Okmeydanı’nda 50 yıldır devam eden tapu sorununu çözüme kavuşturdu.

3 dönemdir Fatih’te belediye başkanı seçilen Mustafa Demir ise 1959 Diyarbakır Dicle doğumlu. Kentsel onarım, eğitim, bilişim, tarihi eserlerin restorasyonu, sosyal belediyecilik gibi çoğu alanda projelere imza atan Demir, ‘marka ve zeki kent’ oluşturma yönünde araştırmalar geliştiriyor.

2 dönemdir Esenler Belediye Başkanı olan Mehmet Tevfik Göksu da 1966 Adıyaman Gölbaşı doğumlu. Göksu, kentsel mutasyon ve kültürel projeleriyle ilçenin çehresini değiştirdi.

İMAMOĞLU RESMI OLARAK NAMZET

1970 Trabzon doğumlu olan ve Trabzon Lisesi’nden sonradan İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun olup insan kaynakları ve yönetimi bilim dalında yüksek lisans eğitimi bölge Ekrem İmamoğlu ise 1992’de inşaat ve taahhüt işleri yapan aile şirketinde meslek hayatına başladı. Mektep yıllarında amatör olarak futbol oynadı. Trabzonspor Futbol Kulübü, Trabzonspor Basketbol Kulübü ve Beylikdüzüspor Kulübü’nde yöneticilik yaptı. 2009’da CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı oldu. 30 Mart 2014 lokal seçimlerinde Beylikdüzü Belediye Başkanı seçildi. 2014 yerel seçimlerinde CHP’nin AK Parti’den aldığı tek belediye olan Beylikdüzü’nde 3 yılda ilçenin sosyal ve kültürel hayatında etkin rol oynayan İmamoğlu, çoğu sivil toplum kuruluşuna üye. Evli ve 3 çocuk babası olan İmamoğlu, 1991’den bu yanlamasına Beylikdüzü’nde yaşıyor.

Ekrem İmamoğlu

 

ibb kadir topbaş

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir