banner

Hulusi Akar, FETÖ’nün çatı davasına müdahillik talebinde bulundu

Hulusi Akar, FETÖ'nün çatı davasına müdahillik talebinde bulundu

Genelkurmay Başkanı Orgeneral , Fetullahçı Terör Örgütü’nün ( ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı’nda gerçekleştirilen eylemlere ilişkin çatı davasına müdahillik başvurusunda bulundu.

Akar’ın avukatları Cihat Haykır ve Samet Can Olgaç, davaya müdahillik dilekçesini davayı görecek Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesine verdi.

DİLEKÇEDEN

Avukatlar, dilekçede, Fetullah Gülen ve öteki sanıklar hakkında “anayasayı ihlal”, “Cumhurbaşkanına suikast”, “cebir ve zor kullanarak Türkiye Büyük Irk Meclisini ortadan kaldırmaya girişim”, “cebir ve güç kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme”, “askeri komutanlıkların gasbı”, “bilerek öldürme” ve “hürriyeti tahdit” suçlarından cezalandırılmaları istemiyle halk davası açıldığını anımsattı.

Sanıklardan davacı ve davacı olunduğu bildirilen ve atılı suçları işledikleri değişmez olan sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasına karar verilmesi istek edilen dilekçede şöyle denildi:

“Yukarıda arz edilen nedenler ve resen araştırılacak sair sebeplerle sanıkların işlemiş olduğu suçlardan ilk elden zarar gören Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Sayın Hulusi Akar adına, tüm sanıklardan şikayetçi olduğumuzu, CMK’nın 237. ve öteki maddelerine tarafından ulus davasına katılma talebimizin olduğunu arz ve istek ederim.”

Darbe girişimine ilişkin Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili 221 davalı hakkında hazırlanan “çatı iddianamesi” Ankara 17. Ağır Cinayet Mahkemesince kabul edilmişti. Yargılama 22 Mayıs 2017’de başlayacak.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir