banner

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘slime’ adlı ürünlerle ilgili inceleme başlattı!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 'slime' adlı ürünlerle ilgili inceleme başlattı!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, basında yer alan ‘slime’ adlı ürünlerle ilgili tahlil başlatıldığını duyurdu.

“SAĞLIK AÇISINDAN TEHLIKE OLUŞTURUYOR”

İHA’nın haberine kadar; Bakanlıktan yapılan açıklamada, gündemde olan ‘slime’ adlı ürünle ilgili iki öbür arz şekli olduğunun görüldüğü, birincisinin ürünün üreticiler göre üretilip nihai halinin tüketiciye sunulması, diğerinin ise ürünün içeriğinde yer alan maddelerin tüketiciler kadar temin edilip, evde uzman olmayan eller tarafından hazırlanması olduğu kaydedildi. Bu kapsamda basına yansıyan haberlere konu olan ürünlerin de piyasaya arz edilen nihai mahsul olmadığı ve kimyasal maddeler kullanılarak alıcı göre evde üretildiğinin görüldüğü kaydedildi. Bilindiği üzere boraks isimli maddenin sağlıktan temizliğe günlük hayatta karışım olarak birçok üründe kullanıldığı bildirilerek, “bundan başka ‘slime’ yapımında da kullanılan bu maddenin özellikle çocuklar kadar toz halindeyken solunması, gözle ve ciltle teması sağlık durumu açısından risk oluşturmaktadır. Konuya ilişkin teknik bilgisi olmayan şahısların, ‘slime’ yapımı aşamasında laf konusu kimyasal madde ile uzun vakit temasının kontrol edilememesi büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda çocukları cezbedici nitelikte olan bu ürünün tüketiciler tarafından evde hazırlanması birtakım riskler içermektedir. Bunun yerine adaptasyon değerleme işlemleri yapılmış, zorunlu testlerden geçmiş, üstünde dikkat işaretleri bulunduran, Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği hükümlerine uygun bir şekilde piyasaya arz edilmiş ürünlerin tercih edilmesinin bu riskleri ortadan kaldıracağı düşünülmektedir” ifadeleri kullanıldı.

ALINAN ÜRÜNLERDE BU ÖNERİLERE UYARI!

Basında yer alan haberler üzerine ambalajlı ürünlerden alınan numuneler üstünde yapılan testlerin uygun olduğunun görüldüğü açıklanmış açıklamada, “Ürünler toplam kurşun-kadmiyum, ağır metaller, fitalat, aril amin açısından incelenmiş ve uygunsuzluğa rastlanmamıştır. Tüketicilerimizin maruz kalabilecekleri risklerin ortadan kaldırılması noktasında Bakanlık olarak zorunlu adımları atmakta ve denetimler yapmaktayız, bunun yanı sıra tüketicilerimizin de ürün satın alırken uyari etmeleri gereken hususlar bulunmaktadır. Ilk Olarak satın alınan her ürünün ambalajı özenle incelenmelidir. Yaşanan kazaların birçoğu yanlış-hatalı kullanımdan kaynaklanmaktadır. Bu nesil olayların önüne geçebilmek amacıyla mahsul ambalajları üzerinde bulunan uyarılar özenle okunmalı, tatbik talimatları doğrultusunda hareket edilmelidir. Hem alerjik rahatsızlığı olan çocuklardaki hassasiyetlerin dikkate alınması gerekmektedir” denildi.

O ÜRÜNLERİ SAKIN SATIN ALMAYIN!

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Kullanıcı kitlesi çocuklar olan ürünler, teşkil ettikleri riskler ve oluşturabilecekleri tehlikeler açısından daha tedbirli olunması gereken ürünlerdir. Slime türü ürünleri satın alırken ve kullanırken tüketicilerin aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmalarını ve internet üzerinden yapılacak alışverişlerde de bu hususlara uyari etmelerini nasihat ediyoruz. CE işareti bulunmayan ürünler satın alınmamalıdır. Ürün ambalajında EN 71 testlerinin yapıldığına dair bilgi bulunmalıdır. Ambalajında ve etiketinde üretici/ithalatçı bilgisinin bulunmadığı hiçbir ürün satın alınmamalıdır. Ürünün ambalaj ve etiketlerde bulunan uyarılar mutlaka okunmalı ve özenle uygulanmalıdır.”

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir