banner

Gözlerini kaybeden gazilere yeni umut ışığı!

Gözlerini kaybeden gazilere yeni umut ışığı!

Amerika Birleşmiş Devletleri’nde ( ABD) halen deneysel olarak uygulanan yeni yöntemle özellikle patlama sonucu görme yetisini kaybeden gaziler, beyinlerine takılacak özel bir çip doğruca her yerde renkleri, objeleri ve hareketleri önemli ölçüde seçebilecek. Ilk sonuçları, bilimsel makalelerle açıklanan yeni usul, üç yıl içinde herhangi bir komplikasyon görülmemesi halinde uygulanmaya başlanacak.

AA’nın haberine kadar; bu kapsamda, Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavisi devamlı görme yetisini kaybeden gazilerin, beyin fonksiyonlarını geliştirmeye karşın özel programlarla görme rehabilitasyonu yapılarak hazırlıklar başlatıldı.

Sağlık Bakanlığı Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Ayşe Turan, az önce klinik düzeyde olan çalışmaların hayata geçirilmesiyle dilekçe için gazilerin de bu sürece hazırlıklı olması gerektiğinin altını çizdi.

Fazla şiddetli patlama ya da kurşun isabet etmesine alt görme yetisini kaybeden gazilerin yaşam kalitelerinin korunabilmesi ve beyin fonksiyonlarının azalmaması için özel bir egzersiz yapılması gerektiğini anlatan Turan, “Gazilerimizin beyin çalışmalarını yükseltmek amacıyla bir ay süren bir program uyguluyoruz. Programda, üç boyutlu ortamda hareket edebilme, dengenin sağlanabilmesi, yürüme, İngilizce ve bilgisayar programlarını öğrenme gibi çeşitli araştırmalar yapıldı.” dedi.

Turan, müzik dinleme, ritim tutma ve şarkı söyleme şeklindeki uygulamaların az daha beyne vitamin benzeri destek sağlayıp haraketli hale getirdiğinin fonksiyonel MR çalışmalarıyla ispatlandığını anlattı.

SAĞLIK BAKANLIĞI HAREKETE GEÇTİ

Turan, beyin fonksiyonları geliştirilen gazilerin, yurt dışında klinik düzeyde yürütülen özel bir yöntemden yararlanmasına olanak sağlandığına dikkat çekici ederek şöyle devam etti: “Yurt dışında ‘kortikal implant’ diye isimlendirilen beyin içine yerleştirilen çip uygulamaları yapılmaya başlandı. aynı zamanda ‘retinal protez’ diye isimlendirilen gözün içine yerleştirilen çiplerin de uygulanması ülkemizde başarıyla yapılmaktadır. Beyin ile elektronik sistemlerin işbirliği yaptığı çalışmalar, fazla ileri yeni uygulamalardır. şimdi deneyde kullanılan amaçlı olarak kısıtlı sayıda insanda yapılıyor.

Deneyde Kullanılan olarak Amerika Birleşik Devletleri askeri teşkilatı DARPA Enstitüsü’nde kortikal implant uygulamaları, bir takım gönüllü Amerikalı gazilere takıldı ancak bu uygulamaların herkese açılması için üç sene bekleme süresi verildi. Bu üç sene içinde beyinde iltihaplanma gibi bir komplikasyon olmaması, tepki olarak, takılan aleti vücudun atmaması halinde uygulanabilir bir usul olarak tedavi seçenekleri aralarında yer alacak. Bu teknolojinin uygulanabilmesiyle Türkiye’de de gazilerimizin söz konusu yöntemden yararlanabilmesi amacıyla beyin fonksiyonlarına karşın aralıksız uyarı modelli hazırlık yapılıyor.”

Gazilerin beyin fonksiyonlarının geliştirildiğini ve ceset başvuru gücünün artırılabilmesi için rehabilitasyon çalışmaları yürütüldüğünü aktaran Turan, “Türkiye’de birincil defa psikolog, hukukçu, fizik tedavi ve göz uzmanı, sosyal hizmet, spor ve özel eğitim uzmanlarıyla tam teşekküllü 20 şahsiyet geniş bir takım oluşturuldu. Bu ekip, Türkiye’de ilk defa körlükle Uğraş Milli Referans Merkezi’ni meydana getirdi. Bu ekibin çalışmasıyla her gazimiz bir databanka kaydediliyor, ihtiyaçları belirleniyor ve kişisel tedavi ve rehabilitasyon eğitimi uygulanıyor.” dedi.

“RENKLİ BÜTÜN GÖRME VE HAREKETLER TESPIT EDILDI”

Turan, söz konusu her iki yöntemin görme yetisini kaybeden gazilerin baştan görebilmeleri için önemli bir çare seçeneği olacağına dikkat çekici ederek şunları söyledi: “İki öbür model laf konusu. Modellerden biri Türkiye’de de galibiyet ile uygulanmaktadır. Türkiye’de 20 kadar hastaya retina üstüne takılan protezlerle bilhassa ‘tavuk karası’ denilen hastalarda başarılı sonuçlar elde edildi. Birincil yapılan çalışmalar, hiç ışık görmeyenlerin bir tedarik ışık ve hareket seçebildiğini ortaya koydu ama ABD’de hemen şimdi denek olarak yapılan modelde ise renkli görme ve hareketlerin tespit edildiği bilgisi alındı. Bilimsel makaleler bunu gösterdi. Bu netice, hepimizi heyecanlandırdı. Bu yöntemde, ‘interface’ denilen beyin-cihaz ile birbiriyle karşılaşma ve algılama sistemleri kuruluyor. Beyin çalışmalarında diğer duyulara yönelik başarılar da elde edildi. Felçli olan kişilerin kol protezleri, üçgenin taban olmayan kenarı protezleri beyinden verilen komut ile çalıştırılması başarıldı. Elektronik robotik kıyafetlerin içinde yürüme sağlandı.”

abd sıhhat bakanlığı

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir