banner

Garantörlük yerine uygulama anlaşması

Garantörlük yerine uygulama anlaşması

Rum medyasının haberlerine tarafından, BM temsilcisi Espen Barth Eide, garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin Kıbrıs’ta Türk ve Rumların oluşturacağı yeni anayasal düzenle ilgili anlaşmayı imzalamasını gündeme getirdi.

YOL HARİTASINDA YAZIYOR

BM’nin Kıbrıs’ta Rum ve Türklere sunduğu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da Ankara’ya getirdiği İsviçre’deki zirvede izlenecek yol haritasıyla ilgili belge, Rum medyasında geniş yer buldu. Kıbrıs sorununda ‘güvenlik’ adadaki Türk askeri, ‘garantiler’ ise Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’ye verilen Ada’ya tek taraflı müdahale hakkı olarak çeviri ediliyor.

BELGE 3 BÖLÜM

Rum Fileleftheros gazetesinin yayınladığı BM belgesi, Türk ve Rumların yeni kuracağı Federal Kıbrıs’ın güvenliğini, iç ve dış güvenlik, anayasal emniyet ve anlaşmanın uygulanması olarak 3’e ayırıyor. BM belgesi, 1960’da imzalanan mevcut garantörlük anlaşması yerine çözümün uygulanmasına yönelik anlaşma imzalanmasını öngörüyor.

Uygulama anlaşmasında Türk askeri kademeli olarak azalacak. Garantör ülkeler, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere, Kıbrıs’ta yeni kurulacak anayasal ahenk anlaşmasını imzalayacak. Türk askerinin tamamen çekilip çekilmeyeceği konusu ise İsviçre’deki müzakerelerin odak noktasını oluşturacak. böylece belgede, Türk askerinin çekilmesi yerine, ‘askeri varlığının düzenlenmesi ve adaptasyonu’ ifadeleri kullanılıyor.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir