banner

Et tüketimine dikkat!

Et tüketimine dikkat!

Beslenme Uzmanı Nurşen Şahin, ilk olarak mide ve bağırsak hastaları olmak üzere herkesin yeni indirimli et tüketimine uyarı etmesi gerektiğini belirtti.

İHA’nın haberine kadar; ‘da özel bir klinikte devir yapan Beslenme Uzmanı Nurşen Şahin, et tüketimiyle ilgili uyarılarda bulundu. Bilhassa bayramlarda şeker ve et tüketiminin pozitif olduğunu anlatan Şahin, “Fazla yağlı et tüketiminden kaçınmamız gerekiyor. Yaz aylarında olduğumuz için aşırı yüklemelerden kaçınmamız gerekiyor. Fazla şekerli ve çok yağlı tatlılardan kaçınmamız gerekiyor. Kalp ve kolesterol hastaları ve yaşlı vatandaşlar ve diyabet hastaları et tüketimine dikkat etmesi gerekir” dedi.

“ETİ YÜKSEK ISIDA VE UZUN SÜREDE PİŞİRMEYİN”

Et pişirme konusunda da uyarıda yer alan Şahin, “Et sindirimi kuvvet olan besindir. Bilhassa yeni indirimli hayvanların etindeki sertlik hem sindirimde hem de pişirmede zorluğa yol açar. Mide ve bağırsak hastalarının yeni indirilmiş et tüketimine dikkat etmesi gerekir. Yeni kesilen et birkaç gün buzdolabında saklandıktan sonradan haşlama veya ızgara biçiminde pişirmelerini öneriyoruz. Yağlı etlerin kolesterol değeri yüksek olduğu için kalp damar hastalığı olan şahısların, diyabet, yüksek kan basıncı olan hastaların et tüketimine dikkat etmesi gerekiyor. Bu hastaların az yağlı et tüketmelerini öneriyoruz. Tükettiğimiz et miktarı değin eti nasıl pişirdiğimizde çok önemlidir. Etlerimizi kızartma yok de özellikle haşlama ve ızgara olarak pişirilmesini öneriyorum. Etlerin yüksek ısıda ve fazla uzun süre pişirilmesi sonucu etlerde oluşan kanserojen maddeler zararlı etkilere yol açar, o yüzden etlerimizi çok yüksek ısıda ve uzun sürede pişirmememiz gerekiyor” diye konuştu.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir