banner

Estonya ‘estcoin’ adını verdiği kendi kripto para birimini çıkaracak

Estonya 'estcoin' adını verdiği kendi kripto para birimini çıkaracak

Fiilen kripto para birimine gelişen alaka Estonya’dan önce Rusya ve Çin gibi başka ülkelerin de dikkatini çekmişti. Fakat resmi olarak birincil adımı atan ülke Estonya oldu.

Estonya hükümetinin dijital işlemlere ve teknolojiye yakınlığı giz değil. Hatta hükümet bundan 2.5 yıl önce tanıdık olmayan yatırımcılar için ‘e-residency’ adı bahşedilen bir ikamet uygulaması başlatmış ve yatırımcılar hükümetten aldıkları dijital bir kimlik ile tüm bankacılık ve şirket tescil işlemlerini çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmeye başlamışlardı. Bu programa kayıt olan yabancı yatırımcı sayısı ise 22 bine ulaştı.

Estonya e-Residency Direktörü Kaspar Korjus, yaşadıkları bu tecrübenin, kripto para birimine girmeyi düşünen diğer ülkelere kadar Estonya’ya fayda sağlayacağını ve estcoin’in e-residance ekosistemine bağlanabileceğini söyledi.

Korjus, “Hiçbir ülke kripto paraların piyasada güvenli bir şekilde el değiştirebileceği teknoloji ve hukuki altyapıyı geliştirmeye bizim dek yakın yok” dedi.

Estcoin’in halka arzı için çalışmalara başladıklarını ancak bu arzın ne süre gerçekleşeceğinin demin emin olmadığını gösteren Korjus, paranın değerinin belirlenmesi için ise çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

ESTONYA estcoin estonya kripto para birimi

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir