banner

Elektronik atıkla yaptığı arabayla dünya rekoru kırdı!

Elektronik atıkla yaptığı arabayla dünya rekoru kırdı!

Eric Ludgren isimli birey, The Phoenix yani Zümrüd-ü Anka Kuşu ismini verdiği eski bir BMW 3 serisi aracı yüzde 90 geri dönüştürülen malzemeyle modifiye etti.

10 bin sterlin, yaklaşık 50 bin liraya mâl olan vasıta, Kaliforniya’da yer alan Auto Club Speedway’da tek şarjla az kalsın 1000 dingil giderek elektrikli arabalarda uzaklık rekorunu kırdı. 

1599 (994 eksen) kilometre yol almayı başaran vasıta Japonya’da 2013 yılında Michael Empric kadar kırılan 1298 kilometrelik mesafeyi de bu vesile ile geride bırakmış oldu.

Eric Ludgren ve Phoenix

Dünyanın en çok satan elektrikli modellerinden, 250 bin TL değerindeki Tesla ortalama 300 eksen (482 km), daha ucuz bir model olan Nissan Leaf ise en fazla 172 kilometre sürüş menzili sağlıyor.

ITAP isimli hibrid bir geri şekil değiştirme fabrikası kuran ITAP elektronik atıkları tekrar kullanıyor. Girişimcinin müşterileri arasında Dell, Motorola, Nintendo, Panasonic gibi firmalar var.

ITAP sözcüsü Phoenix’in amacının hibrid geri şekil değiştirme doğruca elektronik atıklarla dünyadaki olanaklara dikkati sürüklemek olduğuun belirtti. 

Eric Ludgren Tesla elektrikli araba dünya mesafe rekoru The Phoenix

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir