banner

Duisburg Belediye Başkanlığına Türk aday

Duisburg Belediye Başkanlığına Türk aday

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinin büyük kentlerinden Duisburg’un anakent belediye başkanlığına adaylığını koyan 4 çocuk babası vinç operatörü Yaşar Durmuş iddialı olduklarını söyledi. Egemen olarak aday olan Durmuş’un adaylığı tercih dairesi tarafından resmi olarak onaylandı.

1970 yılında Bayburt’da dünyaya gelen Durmuş, Alman polisi kadar hileli bir şekilde şiddete maruz kalan Türk ile ilgili Anakent Belediye Başkanı Sören Link’in ‘Asosyaldir’ demesinin peşinde sivil toplum kuruluşlarının (STK) aldıkları iki taraflı bir kararla aday olduğunu belirtti.

60 yıldır burada yaşadıklarını bu ülkenin bir parçası olduklarını dile getiren Yaşar Durmuş sözlerine şu şekilde devam etti “Ramazan bayramının birincil günü polis ile Mehmet Kara arasında olan bir olaydan ötürü, belediye başkanı sayın Sören Link’in bayağılık bir kelime kullanarak Türk toplumunu ve kendi seçmenini aşağılamasından ötürü, buradaki sivil toplum kuruluşlarının (STK) karşılıklı aldıkları bir kararla adaylığımızı açıklama ettik.

Durmuş adaylık için 705 imza topladıklarını bunun 250 kadarının ise Alman arkadaşlarının verdiğini söyledi. Durmuş “Belediye başkanına varmak zor oluyor, biz ilk etapta belediyenin kapılarını halka açacağız. Halkımız istediği gibi belediye başkanının yanında gelebilir. Emeklilere, bakımlı gelirli vatandaşlara ulaşımı bedava yapacağız. Temizliğe siklet vereceğiz. 60’lı yıllardan beri burada yaşamaktayız bizde buranın bir ferdiyiz. Asosyal değiliz kesinlikle, sosyal insanlarız. Sosyal Halkçı Parti’ye (SPD) bunu göstereceğiz. SPD’li belediye başkanını göndereceğiz muhakkak” dedi.

Iddialı olduklarını bildiren Yaşar Durmuş, Almanların da belediye başkan adaylığına sıcak baktıklarını, şimdiki belediye başkanı Sören Link’i ve hizmetlerini beğenilmediğini sözlerine ekledi. Durmuş “60 yıldır Federal Almanya’da yaşamaktayız, bir olacağız biz olacağız başaracağız ve tüm buradaki topluma kim olduğumuzu ne olduğumuzu göstereceğiz inşallah” dedi.

Duisburg anakent belediye başkanlığı seçimi 24 Eylül 2017 günü Federal Meclis seçimiyle aynı zamanlı yapılacak. 2018 yılının mayıs ayında yapılması planlanan tercih tasarruf gerekçesi ile öne alındı.

Sinan Karamurat

Haber Etiketleri:
· · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir