banner

Doğu Karadeniz’in güzeller güzeli 5 kasabası

Doğu Karadeniz’in güzeller güzeli 5 kasabası
Doğu Karadeniz, Küre Dağları’ndan, Ilgaz’a, Yedigöller’den Çamlıhemşin’e Yusufeli’ne, Kaçkarlardan Hatila’ya ve Karagöl’e değin, Türkiye’nin en hoş en özel milli parklarını barındıran cennet bir coğrafya. Doğanın cömertçe sunduğu, her yeri birbirinden özel olan bölgede doğanın yeşiline, dağların zirvelerine, yaylaların havasına suyuna doyacağınız Karadeniz kasabaları, keşfedilmeyi bekliyor.

Çamlıhemşin

Doğu Karadeniz’in güzeller güzeli 5 kasabası Çamlıhemşin, Rize’ye yan, adı Ayder Yaylası ile özdeş bir bölge.

Çamlıhemşin’in içinden geçerek ulaşılan Ayder Yaylası’na çıkarken dünyanın korumada öncelikli 200 ekolojik bölgesinden biri olan Kasırga Vadisi’nden geçiyorsunuz.

Çamlıhemşin’e 19 km uzaklıktaki 1358 metre rakımlı Ayder Yaylası, her yıl temmuz ayında boğa güreşlerine ev sahipliği yapıyor.

Burada hem, 260 metre derinlikten çıkan ve sıcaklığı 50 dereceye ulaşan sularıyla Ayder Kaplıcalarını da ziyaret edebilirsiniz.

Borçka

Doğu Karadeniz’in güzeller güzeli 5 kasabası Artvin’in yemyeşil doğasının kucağında bulunan Borçka, 27 km uzaklığında yer alan Karagöl ile biliniyor.

19’uncu yüzyılın başlarında bugünkü Aralık Yaylası’nın yakınlarındaki bir tepenin, heyelan sonucu oluşan Karagöl, yaşlı ağaçlarla ve onlarla koyun koyuna yaşamış yaban hayatı barındırıyor.

Gölde sandalla gezebilir, çadır kurabilir, Borçka’ya 50 kilometre mesafedeki Macahel’in büyülü güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) kadar da izlenen Macahel bununla birlikte Dünya Bankası ve Küresel Çevre Fonu göre tehdit altındaki 25 bölgeden biri.

Çaykara

Doğu Karadeniz’in güzeller güzeli 5 kasabası Çaykara, Trabzon’a takriben 100 km uzaklıkta, deniz seviyesinden ise 1090 m yüksekteki Uzungöl ile tanınıyor.

Vadinin iki yan yamaçlardan düşen kayaların Haldızen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşan Uzungöl’de trekkingden, kuş gözlemine değin o kadar çok aktivite yapılıyor.

Çam ve ladin ormanları arasındaki bungalovlarda konaklayabileceğiniz bölgede, güneye doğru Haldızen Yaylası ve Soğanlı Dağlarına devam ettiğinizde, 3 bin metre yükseklikte karşınıza Balık, Aygır, Kara, Sarı, Pirömer, Buzlu, Koyun, Dipsiz, Hatalan, Sırri ve Kazıklı Gölleri çıkıyor.

Maçka

Doğu Karadeniz’in güzeller güzeli 5 kasabası Trabzon’un bir ilçesi olan Maçka ilçesi, Altındere Köyü’nde yer alan Sümela Manastırı ile bilinse de aslından bundan çok daha fazlasına sahip.

Ladin ormanlarının ağırlıkta olduğu vadilerin ortasındaki bir dere yatağına sabit olan ilçe merkezi, doğal güzellikler bakımından Trabzon’un en varlıklı yerlerinden.

Zigana Geçidi’nin de içerisinde bulunduğu Maçka’da, turizm merkezi olarak ilan edilen Şolma Yaylası gibi pek çok yayla yer alıyor. Altındere Vadisi’ne egemen Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üstüne kurulu Sümela Manastırı ise, denizden 1.239 metre yükseklikte heybetli bir konuma sahip.

Tirebolu

Doğu Karadeniz’in güzeller güzeli 5 kasabası Giresun’un 45 km doğusunda yer alan Tirebolu, doğal güzelliklerinin yanı sıra zengin tarihiyle de öne çıkıyor. Tarihi MÖ. 7’inci yüzyıla dek uzanan ve Miletoslular göre kurulan Tirebolu, ismini üç büyük kasaba anlamına gelen Tripolis’cilt geliyor.

Tarihi kaleleri, Rumlardan kalan eski yapıları ve kilise kalıntılarıyla sıra dışı bir mimariye sahip olan Tirebolu’da bulunan Sen-Jan Kalesi şehir halkı merkezinde denize içten uzanan bir yarımadada bulunuyor.

Koyları ve plajlarıyla da epeyce tercih edilen bir ilçe olan Tirebolu’nun yaylalarında trekking, Harşit Çayı’nda ise kano rafting yapabilirsiniz.

Yemyeşil doğanın kucağında, huzuru ve dinginliği iliklerinize değin hissettiren bu harikulade coğrafya, ruhunuzu bir kuş gibi hafifletiyor.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir