banner

Devrim yaratan oyun konsolları

Devrim yaratan oyun konsolları
Oyun konsolları 40 seneden fazladır hayatımızda. Tarihe geçen, oyun dünyasını değiştiren ve ihtilal yaratan oyun konsolları hangileriydi? Niçin bazıları tarihe karışırken, bunlar tarihe geçti?

Çocuklar ailelerine bilgisayar aldırmak isterken en fazla “Derslerime yardımcı olsun diye kullanacağım.” kozunu oynarlar. Fakat hepimiz biliyoruz ama sadece çocukların değil, her yaştan birçok insanın bilgisayarlarda en fazla yaptıkları şeylerden biri oyun oynamaktır. Oyun konsolları laf konusu olduğunda ise derslere yardımcı olmak söz konusu bile yok. Olur Ya de oyun konsolları bu konuda daha doğru olmak isteyenler göre geliştirilmiştir, kim bilir? “Yalnızca oyun oynanan bilgisayarlar” olarak da tanımlanabileceğimiz bu oyun konsolları 40 seneden fazladır hayatımızdalar. Bazıları tarihte kayboldu, bazıları tarihe geçti. Biz de bu tarihi araştırıp, ihtilal yaratan oyun konsolları bu yazıda sizler için bir araya geldi.

Magnavox Odyssey, 1972

devrim yaratan oyun konsolları

Magnavox Odyssey gerçek anlamıyla dünyanın ilk oyun konsolu olma unvanına sahip. Ralph Baer adlı mühendis tarafından geliştirilen ve satışa sunulan Magnavox Odyssey, 40 adet transistör ve 40 adet diyottan meydana gelen çok kolay bir üründü. Ekranda 3 ayrı nesneyi hareket ettirebilen bu cihaz, bugün bir olağan haline gelen Pong’a ilham kaynağı olan masa tenisi oyununa sahipti. Atari VCS, 1977 devrim yaratan oyun konsolları

Bazıları tarafından “Kara Kutu” olarak da aşina Atari VCS olur ya de Türkiye’de yaşı 30’un üzerindeki fazla sayıda kişinin oyun konsollarıyla başta tanıştığı aygıt olmuştur. Ahşap kasaya sahip son oyun konsolu olan Atari VCS, 1,19 MHz’lik MOS Technology 6570 işlemcisi ile kendi zamanı için epey güçlüydü. Breakout ve Space Invaders gibi oyunlar da cihazın popülerliğine katkıda bulundu.

Nintendo Entertainment System (NES), 1983

devrim yaratan oyun konsolları

Geçtiğimiz sene içinde tamir edilmiş bir versiyonu çıkan NES, oyun konsolları tarihinin en önemli üyeleri arasında yer alıyor. Köklü Değişiklik yaratan oyun konsolları dendiğinde NES’e farklı bir yer başlamak lazım. 80’li yılların başında ABD’de az daha değil olmaya yaklaşan oyun konsolları, Nintendo’nun Japonya’da piyasaya sürdüğü Famicom’u yenileyip piyasaya sürmesiyle her tarafta canlandı. Super Mario Bros, Metroid ve Zelda gibi efsanevi yapımlara konut sahipliği yapan NES bununla beraber joystick’ten gamepad’e geçişi de başlattı.

Amiga 500, 1987

devrim yaratan oyun konsolları

En başta bahsettiğimiz, derslere katkı sağlaması için alındığı bahis edilen ama işin sonunda oyun oynamak için istenen bilgisayarların başında Amiga 500 geliyor. Amiga 500 için bir oyun konsolu çağrıda bulunmak çok dürüst olmayabilir lakin bu bir zamanlar bu cihaza sahip olan çoğu birey de biliyor fakat bu cihaz evlerde daha çok oyun için kullanılıyordu. 7,14 MHz’lik Motorola 68000 işlemcisi ve 512 KB RAM’iyle kendi döneminde bir canavar olan Amiga 500; Lemmings, Cannon Fodder ve Monkey Island gibi oyunlara konut sahipliği yaptı ve oyun endüstrisinin gelişmesine katkı sağladı.

Sega Mega Drive, 1988

devrim yaratan oyun konsolları

80’li yılların sonlarına doğru oyun konsolu piyasasının %80’i Nintendo’nun elindeydi. Bu duruma bir dur çağrıda bulunmak isteyen Sega, Motorola 68000 işlemcisinin gücüne sahip, zamanın oyun salonlarında popüler olan oyunları düzgün bir şekilde oynatabilen ve sadece meraklıların ilgisini çekecek bir aygıt değil de evdeki herkesin eğlenebileceği bir mahsul gibi tanıtılan Mega Drive’ı piyasaya sürdü. Oyun sektörünün gidişatını tamamen değiştiren Mega Drive, PlayStation dönemine giden yolu da bir nevi açmış oldu.Sony PlayStation, 1994

devrim yaratan oyun konsolları

Kim ne derse desin bugün oyun konsolu denildiğinde akla ilk gelen ürün PlayStation’dır. Dördüncü sürümü piyasada olan cihazın orijinal modeli PlayStation, köklü değişiklik yaratan oyun konsolları aralarında çok manâlı bir role sahip. Ken Kuturagi göre tasarlanan PlayStation, 3D grafikleri süratli bir şekilde yansıtabilen birincil konsoldu. İlkinin arkasında PS2 ve PS3 de çok büyük başarılar yakaladı ve “konsol oyunculuğu” kavramını ortaya çıkardı. Bugün PlayStation 4 de bu geleneği devam ettiriyor.

Xbox 360, 2005

devrim yaratan oyun konsolları

Ilk Xbox da gayet başarılı bir cihaz olsa da Microsoft’un oyun konsolu alanındaki baş yapıtı Xbox 360’tır. Xbox 360’ı ihtilal yaratan oyun konsolları aralarında göstermemizin nedeni yalnızca sahip olduğu donanımı, ergonomik gamepad’i ya da harika oyunları yok, hayatımıza multiplayer konsol oyunculuğunu fazla başarılı bir şekilde sokması. Xbox Live servisi kolaylıkla online oyun oynanmasını sağlamasının yanında oyuncu puanları ve başarımlar gibi kavramları da hayatımıza sokarak, rekabetçi ve paylaşımcı oyun oynama fikrini yaygınlaştırdı.

Nintendo Wii, 2006

devrim yaratan oyun konsolları

2000’li yıllara gelindiğinde, konsol dünyasının bir zamanki dev ismi Nintendo, Sony ve Microsoft gibi rakiplerin çok ardından kalmıştı. Yüksek operasyon gücü ve gelişmiş grafiklerin söz sahibi olduğu bir ortamda Nintendo hiç beklenmeyeni yaptı ve Wii’yi piyasaya sürdü. Wii ekipman olarak rakiplerinin gerisindeydi ancak fazla becerikli ve yenilikçi bir hareket kontrol sistemi vardı. Oyun oynamayı fazla bambaşka bir ayla getiren Nintendo Wii, 100 milyonun üstüne satarak çok büyük ve kimsenin beklemediği bir başarı yakaladı. Nintendo’nun bu yaratıcı fikri sonra Sony ve Microsoft tarafından da taklit edildi.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir