banner

Devlet hastanesinden sigara bırakmak isteyenlere akupunkturlu destek!

Devlet hastanesinden sigara bırakmak isteyenlere akupunkturlu destek!

Sıhhat Bakanlığı’nın onayı ile İnegöl Devlet Hastanesi bünyesinde açılan Hacamat ve Akupunktur Polikliniği’nde, akupunktur yöntemiyle çağımızın bağımlılık hastalığı sigarayı bırakmak kolaylaşıyor.

İHA’nın haberine tarafından; fizik tedavi, hacamat ve akupunktur uzmanı Dr. Hüseyin Avni Çöl, sigara içenlerin evvela sigarayı bırakma konusunda kararlı olması gerektiğini belirterek, akupunktur tedavisinin sigarayı bırakmada kayda değer rol oynadığını söyledi. Sigaranın fiilen bir cins tiryakilik olduğunu ifade eden Çöl, “Diğer bağımlılıklar gibi sigaradan kurtulmak da biraz baskı. Temel bir takım şeylerin olması gerekiyor. Bunlardan bir her birine motivasyon, diğeri de karar. Kişinin kararlı olması gerekiyor. Tedavi süreci şöyle işliyor; mülâkat de hastanın sigarayı vazgeçme gününe karar vermesini istiyoruz. Hasta o gün akşamdan, sözde biyokimya tahlili yaptıracakmış gibi sigara içmeden sabah polikliniğimize başvuruyor. Burada akupunktur uygulamasına başlıyoruz. Sigara konusunda da ayrıntılı olarak bilgilendirme yapıyoruz. Telefon numarasından kesintisiz kendisiyle irtibat halinde oluyoruz. Aslında oldukça zorlama bir işlem. Bunu tek başına sonra gelmek güç, fakat iki temel nokta bu” dedi.

Akupunktur ile sigarayı vazgeçme yönteminden bahseden Çöl, “Cisim sigaradan arınmaya başladığında birtakım etkiler ortaya çıkmaya başlıyor. Bunlar, sigara aşerme veya aşırı arzu olarak tasvir ediliyor. Kişiler kendilerini sakinleştirmek için ister istemez sigara içmek istiyor. Bu sürecin akupunktur yöntemiyle biraz daha konforlu, dar geçmesini sağlıyoruz. Burada temel kuvvet motivasyon” diye konuştu.

Akupunktur çare sürecini de anlatan Çöl, “Sigarayı teslim etmek doğrusu özel bir süreç. Akupunkturun ne gibi etkileri oluyor? Bu süreçte sigarayı bırakacak hastayla görüştüğümüzde, hasta bize ‘Sigara içmediğimde ellerim titriyor, işime konsantre olamıyorum’ diyor. Bu görüşme ve bir takım muayene metotlarından sonra, vücutta seçilen noktaya tarafından akupunktur uyguluyoruz. Örneğin kişinin vücudunda kendini mutlu hissedebileceği bir noktaya akupunktur uygulanıyor. Nefes darlığım var diyen kişide akciğer gibi noktalar seçilebiliyor. Kişinin o anki sıkıntısına kadar iğneleme yapılıyor” ifadelerini kullandı.

TALEPLER BAŞLADI 

Azda olsa talebin olduğunu açıklayan Dr. Hüseyin Avni Çöl, “Özel muayenelerde akupunktur aracılığıyla sigara ayrılmak isteyenlerin talebi oldukça artı. Bir Zamanlar fazla özel bir süreç olduğu gibi devlet hastanelerinde uygulanamıyordu. Bundan Böyle hastanemizde bu poliklinik mevcut. Talepler bu konuda gelmeye başladı” dedi.

Dr. Hüseyin Avni Çöl, sigarayı bırakmanın ortalama süresinin 3-4 seans olduğunu, bunun da yaklaşık bir ya da 1.5 ay gibi bir süre aldığını sözlerine ekledi. sağlanabildiğinin 35 takvim tiryaki Fikret Kaçar ise, “Nefesim tükenmeye başladı. Yürüyüşlerim daha da yavaşladı. Birkaç arkadaşımın tavsiyesi üstüne kullanmak istedim. Sigarayı bu sefer bırakmakta ısrarlıyım. Sigara içmediğim süre sinirli oluyorum. Dünyadan tutku almadığımı düşünüyorum. İnşallah bu yöntemle 35 yıldır düşmanım olan sigarayı bırakacağım” dedi.

İnegöl Devlet Hastanesi

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir