banner

Darbe raporuna CHP ekine tepki

Darbe raporuna CHP ekine tepki

Komisyonun CHP’li üyeleri, gelecek hafta başında Meclis Başkanlığı’na başvurarak, raporun iadesini, o kısımların rapordan çıkartılmasını veya bitmiş şerh yazılmasını istek edecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da “Meclis usulüne tutarsız ve iftiralarla batmış” sözleriyle tepki verdiği belirtildi. Tepkiler kısaca şöyle:

İADESİNİ İSTEYECEĞİZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu: Şerh yazılmışsa, o nihai rapordur, eklemeler yapmak ve CHP’ye karalamak ahlaka aykırı. Pazartesi Meclis Başkanı’na yazılı başvuracağız. Raporun iade edilmesi ve bize şerh için gönderilmesini talep edeceğiz. Durumu Genel Başkanımızla da paylaştım, ‘Meclis usulüne aykırı ve iftiralarla batmış’ dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: Muhalefet şerhine karşısında muhalefet yazılmaz. Komite raporunu gönderdikten sonra üyeler veya gruplar, muhalefet şerhi yazarlar, yayınlanır. Rapora ekleme yapılamaz. Tamamen TBMM İçtüzüğü ve Meclis teamüllerine aykırı korsan bir rapor yazılmış. Bu metnin raporda olmaması gerekiyor, o nedenle rapordan çıkartılmalı.

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray: Bu uygulamayı yasal anlamda, hem de siyasi etik anlamında sert eleştiriyoruz. Bu değişiklik yapıldıktan sonradan raporun dağıtılmamış olması da gaye olduğunu gösteriyor. Ama değişikliğin arkasında baştan muhalefet şerhi istenmeliydi. Yazılanları basından öğrendik. 15 Temmuz’un oluş nedenlerine ve aydınlanmasına katkıda bulunmayacak bir bölüm eklenmiş. Raporun dağıtılmamasını, basılmamasını istek ediyoruz. Sonradan eklenen bölümle ilgili cevabımızı yazacağız.

YÜRÜYÜŞTEN SONRA…

CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre: Bize ‘yalnızca harf hataları düzeltilebilir, oynama yapılamayacak’ diye yazı geldi. CHP’nin Hak Yürüyüşü’nden sonradan, adeta ‘seninle ilgili ithamda bulunurum’ der gibi bir şeyler eklenmiş. Meclis Başkanlığı kadar bu bölümün rapora alınmamasını isteyeceğiz.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir