banner

Çanakkale’de korkutan görüntü! Denizin ortasında belirdi…

Çanakkale'de korkutan görüntü! Denizin ortasında belirdi...

Ayvacık ilçesinde geçen 6 Şubat’ta meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki yıkıcı deprem, sonrasında da zelzele fırtınası uzun süre devam etti. Bölgedeki Gülpınar, Tuzla ve Yukarıköy ilk olarak almak üzere çoğu mesken yeri depremden etkilendi. Zelzele fırtınası ise alan halkını uzun vakit huzursuz etti. Son olarak İzmir Karaburun açıkları ile Yunanistan’ın Midilli Adası açıklarında meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki zelzele de Ayvacık bölgesinde adaleli şekilde hissedildi. Bütün bu gelişmeler nedeniyle diken üstünde olan alan halkı, bu Sabahleyin Ayvacık ilçesinin Kocaköy Köyü sahilinde denizde meydana gelen iki patlamanın yeni bir depremin habercisi olup olmadığını merak etmeye başladı.

Ancak adap tanıkları, Kocaköy sahilinde, kıyıdan 75 metre açıkta ve 45 metre derinlikte meydana gelen ilginç doğa olayının yeni olmadığını, birkaç aydır bu bölgede kabarcık şeklide bir hareketin yaşandığını söyledi. Kocaköy Köyü’nde yaşayan Hasan Durmaz, denizi seyrettiği sırada acayip doğa olayına şahit oldu. Denizdeki patlamayı görür görmez hemen cep telefonu ile kayıt yapan Durmaz, meydana gelen ikinci patlama anını kaydetti. Bu anlarda denizin üzerinin bembeyaz köpürdüğünü ve yosunların su yüzeyine çıktığını belirtti.

“BU BÖLGEDE BİR ZELZELE KAYDI YOK”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü’nden emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, görüntüleri izledikten sonra sosyal medya hesabından bir değer biçme paylaştı. Prof. Dr. Perinçek, “Bugün saat 10.00 sıralarında Edremit Körfezi’nde kıyıdan 75 metre uzaklıkta ve deniz derinliğinin takriben 45 metre olduğu noktada denizde iki kez gaz çıkışı ve patlama oldu. Bu sırada herhangi bir deprem kaydedilmedi. Gaz çıkışı sırasında insanlar dilinde erişte olarak tanıdık deniz yosunları deniz tabanından yüzeye çıktı. Boğaziçi Üniversitesi yer sarsıntısı kayıtlarında da bu sabahtan için söz konusu alanda bir deprem kaydı yok. Benzer alanda Gülpınar depremi sırasında daha ufak boyutlarda gaz çıkışı olduğu yöre halkı tarafından gözlemlenmiştir” dedi.

 

Haber Etiketleri:
· · · · · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir