banner

Brüksel Belediye Başkanından Erdoğan için küstah açıklama

Brüksel Belediye Başkanından Erdoğan için küstah açıklama

Belçikalı servisler NATO Zirvesi öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Belçika’da bir miting yapmasından üzüntü ediyor. NATO Zirvesi 24 ve 25 Mayıs tarihlerinde Brüksel’de toplanıyor. Belçika medyasının hükumet ve güvenlik servislerine dayandırdığı haberlerine göre, Erdoğan Brüksel’e NATO Zirvesi öncesi gelmeyi planlıyor. Belçika’da Fransızca yayın yapan “l’Echo” gazetesi “Emniyet servisleri Türk Cumhurbaşkanı’nın zirveden 12 ila 14 saat önce gelebileceğini değerlendiriyor” diye yazdı.

Belçika’daki Türk topluluğu, 16 Nisan referandumunda geniş bir genelde Erdoğan’ı desteklemişti. Belçika bu açıdan, Avrupa’da Erdoğan’ın maksimum oy oranı elde ettiği ülkelerin başında geliyor. Erdoğan, idam cezasının geri getirilmesi konusunda yeni bir halk oylaması sinyali de vermişti. Belçikalı servisler, Erdoğan’ın NATO zirvesini fırsat bile bile, kendi taraftarların hareketlendirmesi ve bir miting organize etmesinden endişe ediyor.
Brüksel Büyükşehir PS (Sosyalist) Partili Belediye Başkanı Yvan Mayeur, “Bu ziyaret vesilesiyle, Brüksel topraklarında Erdoğan’a destek mahiyetindeki hiçbir eyleme ve toplanmaya müsade verilmeyecek” dedi. Bu konuda “kesin istikrarlı” olduğunu kaydeden Mayeur, “Türk makamlarını da resmi olarak haberdar edeceğim. Erdoğan’ın gelip Brüksel’de kendi minik kutlamasını yapması laf konusu olamaz” diye ekledi.

Mayeur, “Erdoğan yanlıları ve karşıtlarının bir araya gelecek olmasından üzüntü ediyoruz. 2014’de Erdoğan Brüksel’de Stefaniaplein alanında 3 bin Belçikalı Türk’e hitap etmişti. yeniden böyle bir şart ile karşısında karşıya gelmek istemiyoruz. Böyle bir durumda düşünün ancak Erdoğan karşıtları protesto eylemi hazırlığında olsun. Daha önce de Erdoğan’ın Belçikalı Türklerle bir araya varmak için Paleis 12 ve Grote Markt salonlarını kiralama başvurusunda UETD bulundu. Erdoğan’ın Brüksel’de Belçikalı Türkler ile bir araya gelmesine her zaman karşısında çıktım ve çıkmaktayım. Daha öncede Erdoğan için salon vermedim ve yeniden vermeyeceğim” dedi.

Mehmet Koca

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir