banner

Bozdağ: Kamu görevlilerine yurt dışına çıkışlarda belge alma zorunluluğu kaldırılıyor

Bozdağ: Kamu görevlilerine yurt dışına çıkışlarda belge alma zorunluluğu kaldırılıyor

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, millet görevlilerinin yurt dışına çıkarken kurumlarından belge alma zorunluluklarının 15 Kasım’dan itibaren kaldırılacağını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısının gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bugün Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattının açıldığını hatırlatarak, “Bu demiryolu projesi stratejik öneme haiz bir projedir. O Kadar çok şehri birbirine bağlayacak, daha hızlı, güvenli, konforlu halk müziği yolculuk imkanı bulabilecekleri gibi pek çok mülk da tren yolu hattıyla ülkelerden ülkelere aktarma edilecektir. Büyük idareli güç ortaya çıkacaktır” dedi.

Bugün Bakanlar Kurulunda hem FETÖ’nün 15 Temmuz 2016 tarihinde darbeye kalkışması sonrası alınan tedbirlerden birisinin 15 Kasım’dan geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırılması hususunun da karara bağlandığını anlatan Bozdağ, “Bilindiği gibi bu tedbirlerden birisi ulus görevlilerinin yurt dışına çıkarken çalıştıkları kurumdan yurt dışına çıkmalarında sakınca yoktur gibi doküman aranıyordu. Yakınları da böyle bir uygulamaya muhattap oluyordu. Bunun yanında KKTC, Ukrayna ve Gürcistan’a gitmek isteyen vatandaşlarımız da nüfus cüzdanıyla yurt dışına çıkıyorlar oysa bunlarla ilgili de SGK sorgulaması yapılıyor, eğer millet görevlisi ise kurumlarından bu belge isteniyordu, bu birtakım zorluklara yol açıyordu. Gelinen noktada bu tedbire 15 Kasım’dan itibaren gerek kalmamıştır. Bundan daha sonra ulus görevlileri böyle bir doküman bulundurmadan müsade aldıkları takdirde yurtdışı seyahati yapabileceklerdir, başka bir sorgulama da yapılmayacaktır. Teknik imkanlar çerçevesinde adli olarak yurtdışına çıkma yasağı konulanlar haricen vatandaşlarımız rahatlıkla yurtdışına çıkabileceklerdir” ifadelerini kullandı.

BARZANİ’NİN ÖDEV SÜRESİNİN DOLMASI

Bozdağ, açıklamaları sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Barzani’nin tayin süresinin dolmasına ilişkin soruya Bozdağ, “Barzani, şayet büyük hesaplar yaptı. Barzani’nin yaptığı hatalarla yüzlemesi arttır. Yalnızca referandumu dondurdum demesi bu meseleyi çözmez. Referandumun iptali şarttır. Barzani’nin Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi başkanlığı yetkilerini kullanmayacak olması bölgede yeni bir dönemi başlatacaktır. Yaşanan sorunla yüzleşmesi son derece önemlidir. Barzani, ortaya çıkan fotoğraf karşısında önce referandumu dondurmak, sonra da yetkilerini devretmeyi anlatmak zorunda kalmıştır. Diyoruz ancak, Türkiye olarak burada sorunu Irak Anayasası çerçevesinde taraflar çözüme kavuşturulmalı” diye konuştu.

CHP’Lİ TEZCAN’IN HAKARETLERİ

Bir soru üstüne, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında söylediği sözleri kabul etmenin mümkün olmadığını anlatan Bozdağ, “Bu, büyük bir edepsizlik, ahlaksızlık, terbiyesizliktir, seviyesizliktir. CHP’nin geleneğinde halkın seçtiklerine karşısında büyük bir tahammülsüzlük, düşmanlık duygusal var. Rahmetli Adnan Menderes’e yazdıran kimse dediler, halkın adamı Rahmetli Özal’a da aynı şekilde saldırdılar. Şu Anda de Türkiye Cumhuriyeti halkının tarih baştan başa ilk defa direkt seçtiği Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a aynı şekilde saldırmaktadırlar. Türkiye’de tek faşist parti CHP’dir. Partinin dünyada aşina faşist partilerle ilişkilerine baktığınızda da bu açıktır” şeklinde konuştu.

Bozdağ, “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin faşist devlet olmadığını, Türkiye’de de herhangi bir faşistin ve diktatörün bulunmadığının en büyük ispatı Sayın Tezcan gibi birisinin çıkıp bugün bu terbiyesizliği, edepsizliği yapmaya cüret etmesi ve yapmasıdır. Eğer, Türkiye’de bir faşist ya da dikte eden kimse olsaydı Bülent Tezcan böyle göğsünü gere gere kalkıp oradan efelenip gürleyip böyle bir cümle sarfedemezdi. Böyle bir cümleyi aklının ucundan geçiremezdi. Bu bile Türkiye’de faşizmin diktatörlüğün olmadığının en büyük ispatıdır. Kendi yaptığı eylem, ahlaksızlık, nezaketsizlik, kendisini yalanlama etmektedir. Esasında bu zihin ve ruh sağlığı olan insanların yapabileceği bir şeydir. Bunu şiddetle kınadığımızı ifade etmek isterim. Şeref suikastinin taşeronluğunu yapıyor CHP” dedi.

AHMET EDİP UĞUR’UN İSTİFASI

Ahmet Edip Uğur’un Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa etmesine ilişkin soru üstüne Bozdağ, “Ben yeni dönemde kendisine başarılar diliyorum. AK Parti, değişimin partisi. Halkın beklentilerini dikkate alarak tüm politikalarını ortaya koyar. Başkalaşım halkın bizden talebi ve beklentimizdir. Dışarı Giden belediye başkanları bizim başkanlarımızdır, yerine gelecek belediye başkanları da bizim başkanlarımızdır. Onlarla ilgili bir negatif değer biçme yapmayı doğru görmeyiz. Partimizde kalan arkadaşlarımızla beraber milletimize ve devletimize hizmet etmeye devam edeceğiz.Sayın Edip Uğur’un partiden d e istifa etmesi kendi bireysel tercihidir. tek taraflı alınacak karardır, onu almıştır. AK Parti’nin kimseyi korkutma etmesi veya herhangi bir tehdit yöneltmesi de asla kabul edilemez. Böyle bir şey olduğunu düşünmüyorum varsa böylece bir şey Sayın Edip Uğur bununla ilgili hukuki yollar açıktır, ona ilişkin adımlarını atıp atmama konusunu kendisi değerlendirecektir” açıklamasında bulundu.

DÖVİZDEKİ ARTIŞ

Dövizdeki artışa ilişkin soruya Bozdağ, “Ekonomimiz en son 5.1 oranında büyüdü, sene sonu itibarıyla büyümemizin yüzde 7 civarında olacağını bu işi bilenler ifade ediyor. Türkiye’nin ekonomisi dim dik ayaktadır. Döviz kurlarında zaman zaman oynama oluyor, geçmişte de oldu, bugün de oldu. Bunlar Türkiye’nin hesaplı dinamiklerinden kaynaklanan bir oynama değil” cevabını verdi.

VİZE KRİZİ

Amerika ile yaşanan vize krizindeki son durumun sorulması üzerine Bozdağ, “Son krizde maalesef negatif bir karar çıktı ve bu k arar kaşısında Türkiye mutekabiliyet uyguladı. sonra iki ülke yetkilileri arasında görüşmeler yapıldı. Türkiye’ye bir heyet geldi. Her iki taraf kendi hükümetlerine mülâkat sonuçlarını adapte etmek üzere ayrıldı ama o günden bugüne vize konusunu çözecek bir adım az önce atılmadı. Sorun, şu aşamada gevşemiş yok. İki ülke arasındaki görüşmeler devam etmektedir” diye konuştu.

BÜYÜKADA TAHLİYELERİ

Bozdağ, Büyükada tahliyelerine ilişkin, “Röportaj konusu içerisinde Türkiye’deki yargılama sürecinde olan herhangi bir konu konuşulmamıştır. Türk yargısı egemen ve tarafsız yargıdır. Almanya’da bazı siyasetçiler bu tahliye üzerinden kendilerine siyasi bir rant devşirme gayreti içinde olduğunu görüyoruz. Oradaki ve Türkiye’deki siyasiler de kendi siyasal hesapları için bunu kulanıyorlar fakat hem Alman hem de Türk halkının bilmesini isteriz oysa bu ne CHP Genel Başkanının ne de Alman siyasilerin kullandığı gibi bir hadise değildir. Bu, bir tahliyedir, beraat değildir” dedi.

TEOG’UN KALDIRILMASI

TEOG’un kaldırılmasının peşinde yeni sistemin detaylarının ne olacağının sorulması üzerine Bozdağ, “TEOG konusu bugün Bakanlar Kurulunda konuşulmadı. Bir sunum dna yapılmadı. Ancak, Başbakanımız ve hükümetimiz bu hususun netleştirilmesi konusunu yakından takip ediyor. Kısa bir zaman sonradan bu konu bana kalırsa Başbakanımız ve Milli Eğitim Bakanımız göre açıklanacaktır” şeklinde konuştu.

UYUM YASALARI

Başbakan Şimşek’ın ABD ziyaretinin acilen netleşmediğini açıklama etti.

Harmoni yasalarına ilişkin soruya Bozdağ, “Çalışmalar devam ediyor. Yargı Bakanlığımızdaki incelemeler da son aşamaya geldi. 2018 bu anlamda armoni yasalarının parlamentoya sevk edildiği bir yıl olacaktır” cevabını verdi.

Habur’a alternatif hudut kapısıyla ilgili soruyu Bozdağ, “Bir alıştırma başlatıldı. Araştırmalar devam ediyor. Türkiye sınır kapılarının ve petrol boru hatlarının Irak hükümeti göre denetim edilmesinin daha dürüst olacağını açıklama etmiştir” şeklinde cevapladı.

Teşoron işçilerle ilgili adıma ilişkin Bozdağ, “Bugün taşeron işçilerle ilgili Bakanlar Kurulumuzda görüşmeler yapılmadı. Ancak, taşeron işçilerle ilgili hazırlıklar son aşamaya geldi. Yıl sonu veya yılbaşı başında bu konu parlamentonun gündeminde yer alacaktır. Yarın Sayın Başbakanımız engelli vatandaşlarımızla ilgili kayda değer açıklamalarda bulunacak” dedi.

YAZ SAATİ UYGULAMASI

Bozdağ, ileri yaz saati uygulamasıyla ilgili, “Danıştay bu konuda yürütmeyi askıya alma kararı verdi. Alınan karar, Danıştayın verdiği yürütmeyi durdurma kararına uygundur. Fakat, saat uygulamasında bir değişikliği içermemektedir. Geçen sene yapılan dilekçe bu yıl de tıpkı devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

(Enise Vural /İHA)

Haber Etiketleri:
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir