banner

Bir inat uğruna mahalle yolunu ulaşıma kapattı

Bir inat uğruna mahalle yolunu ulaşıma kapattı

Uzungöl Hain Köprü mahallesinde 3 yıl önce yapılan devletleştirme ile evlerine dek yol alan mahalleliler bugünlerde hiç ummadıkları bir durumla karşı karşıya kaldılar. Fransa’da yaşayan ve ara sıra memleketine gelen R.S, devletleştirme bedeli karşılığında arazisinden yolun geçmesini kabul etti. Ama 2 bin TL’lik devletleştirme bedeli ödenmeyince R.S., mahkemeye başvurdu, duruşma de kendisini haklı bulunca yolu hafriyat dökerek ulaşıma kapattı. Arazi sahibi, araya saygın kişiler girmesine karşın kararından vazgeçmedi. Duruma ayaklanma eden semt sakinleri yetkililerden bir lahza önce sorunun çözüme kavuşturulmasını bekliyor. 

“mahkeme kararı ile yol kapandı”

Yolu kapanan mahalle sakinlerinden Lokman Sağlam, evlerine gidemediklerini belirterek “20 hane buruda yaşıyoruz. Hastalarımız var. Sefil içindeyiz. 3-4 sene önce yapılmış bir yol. İstimlak yapılmış lakin parası ödenmediği için mülk sahibi kadar mahkemeye verilmesi üzerine alınan karar ile yol kapatılıyor. Bu para da 2 bin TL gibi cüzi bir para, bunu devlet ödeyemiyorsa bize deseydiler biz öderdik. Ayrıca bu rezilliği yaşamazdık keza de bu sefilliği yaşamazdık. Devletimizden bir an evvel bu yolun açılması için buraya el atmasını istiyoruz. Bunu yapan da bizim amcamız. Böyle olmasını istemezdik ama yetkililerden bu konuya el atması istiyoruz ve yolumuzun açılmasını bekliyoruz” dedi.

“Bu durumu kabullenemiyorum”

70 yaşında yerine geçen kimse ayaklarla gezen Fatma Sağlam ise bir yurttaş olarak bu durumu kabullenemediklerini ifade ederek “Astım, şeker ve kan basıncı hastasıyım. Senede 2-3 kez ambulans kapıma kazanç şu anda neyle kapıma gelecek. Hastaneye gidemiyorum bundan böyle. Biz ihtiyar insanlarımız yiyeceğimiz bile taşıyamıyoruz. Burada yaşayan insanların hepsi mağdur. 10 senedir değiştirme ayaklarla geziyorum. Beni anlamalarını istiyorum. Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum. Ben onun ablasıyım. Bu zulmün altına bizi bırakmasınlar. Yol büyük nimettir ve her zaman ihtiyaçtır. Hiç kimse böyle yapmasın” ifadelerini kullandı.

“İnatlaşma yüzünden yol kapandı”

Zekeriya Sağlam ise bu olayın başlarını bir inatlaşma yüzünden geldiğini belirterek, “Sorun sadece inatlaşma yüzünden. Bu yol Büyükşehir Belediyesi ağında olan bir yoldur. Vatandaşlar çok rahatsız ve cümbür cemaat hasta, raporlu millet. Oysa mahkemenin de verdiği bir karar var. Sorunun çözülmesini bekliyoruz. Kürekle birlikte bu yolu açmasını da biliriz. Dileriz ki yetkililer bizi mahkemelerle aleyhinde karşıya bırakmaz” biçiminde konuştu. 

Gökmen Şahin – Ozan KöseHaber Etiketleri:
· · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir