banner

Bina tamam başvurular temmuzda

Bina tamam başvurular temmuzda

OLAĞANÜSTÜ Hal İşlemleri Tahlil Komisyonu’nun itirazları nasıl inceleyeceğine ilişkin usul ve esaslar ile başvuru tarihi önümüzdeki hafta Devlete Ait Gazete’de duyuru edilecek. Hak Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş başkanlığındaki kurul, kuruluşunu aranjör KHK gereği 23 Temmuz’dan önce başvuruları alıp incelemeye başlayacak. Komisyonun temmuz ortasından önce başvuruları incelemeye başlaması bekleniyor.

İNTERNETTEN DE DILEKÇE

Komisyonun sekretarya işlerini yürütmekle görevli Başbakanlık ekipleri ise halen binanın bilgisayarları ve diğer ekipmanlarına ilişkin altyapılar çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar birkaç gün içinde hızla tamamlanacak.
Komisyona ilk aşamada 110 bini aşan başvuru bekleniyor. 105 bin başvurunun OHAL kapsamındaki KHK’larla kamudan ihraç edilen asker, polis ve memurların itirazlarından, 5 bine yakınının ise KHK dahilinde kapatılan dernek, vakıf, şirket gibi tüzel kişiliklerden kaynaklanacağı sanılıyor.
KHK gereği OHAL Komisyonu’na başvurular valilikler ve ilişik kesen kurumlar aracılığıyla yapılacaktı. Oysa komisyon, süreci süratli gitmek için internet sitesi üzerinden de tatbik kabul edecek.

DOSYALAR KOMİSYONA

KHK işlemleri nedeniyle yöneticilik mahkemelerinde devamlı suçlama dosyaları da komisyona yollanacak. Kurul mükerrer başvuruları birleştirerek, tek esas üzerinden karara bağlayacak. Komite, başvuruları hakkaniyet ilkesi gereği KHK’ların yayımlanma tarihine göre incelemeye alacak. 15 Temmuz darbe girişiminin hemencecik ardından birincil çıkarılan 667 sayılı KHK uyarınca ihraç edilenlerin başvuruları öncelikli olarak incelemeye alınıp değerlendirilecek.

7 ÜYEYE 200 KARAKTER EKİP

Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş’in başkanı olduğu 7 karakter Kurul, Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Karagöz, Danıştay Tetkik Hakimi Murat Aytaç, Mülkiye Başmüfettişi Hasan Şıldak, Adalet Bakanlığı Canice ve Tevkifevleri Daire Başkanı Esat Işık, Ulusal Eğitim Bakanlığı Atama Daire Başkanı Mustafa İkbal ile Devlet Teftiş Kurulu (DDK) üyesi Salih Tanrıkulu’dan oluşuyor. 690 sayılı KHK’ya göre 7 üye görevleri süresince kurumlarından aylıklı izinli sayılacak. Kurul bünyesinde müfettişler, raportörler, hesap uzmanları, muayene hâakimleri ve katiplerden oluşan 200 karakter ekip ödev yapacak. Güvenlik soruşturmasından geçen personel, kurumları ile kısa vakit için ilişiklerini kesecek.

2 YIL ÇALIŞACAK

OHAL kapsamındaki KHK’larla gerçekleşen işlemlere ilişkin başvuruları 2 sene süreyle değerlendirecek olan komisyon, incelemelerini dosya üzerinden yapacak ve başvurunun reddine ya da kabulüne karar verebilecek. Komisyonun kararlarına karşısında Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nca (HSK) belirlenecek Ankara idare mahkemelerinde iptal davası açılabilecek.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir