banner

Belçika’da askerler 2020’ye kadar sokakta devriye gezecek

Belçika'da askerler 2020'ye kadar sokakta devriye gezecek

Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Marc Thys, basına yaptığı açıklamada, askerlerin güvenlik amacıyla sokaklarda devriye gezmesini öngören “Operasyon Anavatan”ın süresinin 2020’ye kadar uzatılacağını belirtti.

Askerlerin sokaklarda karşılaşabilecekleri durumlara göre eğitim ve tatbikat programlarının gözden geçirildiğini kaydeden Thys, karşılaştıkları en büyük sorunun kesintisiz 6 aylık süreler için sokakta görevlendirilen askerlerdeki moral bozukluğu olduğunu söyledi.

Bu sürenin azaltılması yönünde araştırmalar yürüttüklerini gösteren Thys, “Tüm misyonları gerçekleştirmek için tedbirli ve eğitimli olmalıyız.” dedi.

Askerlerin stratejik öneme sahip binalara öncelik vermesi gerektiğini açıklayan Thys, bu binaların civarda askerlerin hareketli olmasının önem taşıdığını vurguladı.

Brüksel’deki terör saldırıları ardından alınan tedbirler çerçevesinde askerler, şehrin önemli noktalarında nöbet tutmaya ve devriye gezmeye başlamıştı. Yıl içinde devriye gezen askerlerin terör saldırısı hazırlığında olan bazı kişileri etkisiz hale getirdiği bildirilmişti.

Brüksel’de bir metro istasyonu ve havalimanında 22 Mart 2016’da düzenlenen saldırılarda 32 kişi ölmüş, 270 birey yaralanmıştı. Saldırının sorumluluğunu terör örgütü DEAŞ üstlenmişti.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir