banner

Başkanlık ofisleri kuruluyor

Başkanlık ofisleri kuruluyor

2019’daki seçimlerden daha sonra geçilecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne hazırlık nedeniyle başlayan düzen çalışmaları, dört koldan sürüyor. Bu çalışmaların en kayda değer bölümünü ‘devlet yapısındaki şansın dönmesi’ oluşturacak.

İKİ GÖRÜNÜM TARTIŞILDI

Beştepe’de yürütülen çalışmalarda, bu konuda iki görünüm ortaya atıldı. “Mevcut sistemde olduğu gibi Başbakanlık’ın bütün devir ve yetkileri Cumhurbaşkanlığı’na taşınsın” veya “Başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerde olduğu gibi ayrıntılarıyla yeni bir yapı kurulsun” görüşlerinden ikincisinin daha fazla seçim edildiği belirtiliyor.
Bu nedenle başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerin devlet yapılanması incelemeye alındı. Buna tarafından başkanlığa bağlı kurulan ‘ofislerin’ benzerleri oluşturulacak. “Tarım ofisi, ekonomi ofisi, çevre ofisi” gibi bakanlıkların atama alanlarına kadar yapılar kurulacak. Bu ofislerden meydana çıkan karar ve öneriler, hükümetin öncelikleri olacak.

KURUMLARIN DURUMU

Bazı bakanlıkların birleştirilmesi ya da ayrılması da bu çalışmanın konusu olacak. Başbakanlık’a ve başbakan yardımcılarına bağlı olan 22 kuruluşun bir kısmı Cumhurbaşkanlığı’na, diğerleri ilgili bakanlıklara bağlanacak. Başbakanlık Kontrol Kurulu’nun Cumhurbaşkanlığı Devlet Teftiş Kurulu’yla birleştirileceği, Terörle Uğraş Yüksek Kurulu ile Ulus Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nın Cumhurbaşkanlığı’na bağlanacağı açıklama ediliyor.

KARARNAME YETKİSİ

Devletin tekrar yapılanmasını içeren bu uyum paketinin bu dönemde, öteki harmoni pakatleriyle birlikte TBMM’ye gönderilmesi bekleniyor. Ama son Anayasa değişikliğinde alınan yetkiyle bu çalışmaların kayda değer bölümü, istenirse 2019’dan sonradan Cumhurbaşkanı kararnamesiyle de yapılabilecek.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir