banner

Başbakan Yardımcısı: Hoşgörüyü elden bırakmayalım…

Başbakan Yardımcısı: Hoşgörüyü elden bırakmayalım...

Kaynak, Özgürlük’e özet olarak şunları söyledi:Başbakan Yardımcısı: Hoşgörüyü elden bırakmayalım...

TEPKİ OLUŞMAYA BAŞLADI: “Son zamanlarda Suriyelilere karşısında bir toplumsal tepki oluşmaya başladığını görüyoruz. Toplumumuzun hassasiyetini anlıyoruz. Bizim örfümüze, geleneğimize ve yasalarımıza tutarsız hiç kimsenin bir faaliyette bulunması katiyen kabul edilemez.

Çağrım şudur: Bu insanların geçici zaman Türkiye’de olduklarını ve Türkiye’nin geleneklerine uygun bir şekilde ev sahipliği ve büyük fedakârlıklar yaptığını unutmamalıyız.

3 milyon 50 bin kişinin içinde şüphesiz kabahat işleyenler var. Ama Suriyelilerin kabahat işleme oranı, bizim kendi vatandaşlarımızın daha düşüktür. Suriye’de tehlikesiz bölgeler oluştukça kendi topraklarına dönerler.

FABRİKALARIMIZ DURUR: Türkiye 3 milyon insanı beşeri sermaye olarak da görmelidir. 3 milyon insan içinde yüksek tahsilliler, uzmanlar var. şu anda Kahramanmaraş’ta, Adana’da, Osmaniye’de, Gaziantep’te hatta Ankara’da Ostim’de çoğu ilde eğer Suriyeliler olmazsa düz işçilik yapan yok. Fabrikalarımız durur.

SAVAŞAMAZLAR: Şunu duyuyoruz; ‘Bizim askerimiz gidip orada şehit oluyor. Bunlar burada vakit geçiriyorlar.’ Doğrudur fakat yeterli yok. 20 ile 45 yaş aralarında cümbür cemaat savaşabilir lakin hiçbiri savaşçı değildir. Savaşçı olabilmesi için eğitilmeleri, donatılmaları gerekli. Bunu Türkiye’nin tek başına yapması doğru da yok olası de yok. Türkiye bu işe yalnızca insani bakmaktadır. Türkiye’de 1 milyon 200 bin civarında yardıma fakir Suriyeli kadın var. İnsanları görmezlikten gelemeyiz.

Başbakan Yardımcısı: Hoşgörüyü elden bırakmayalım...

BOMBALARDAN KAÇTILAR: Çağrım şudur: Bu insanların geçici vakit Türkiye’de olduklarını ve Türkiye’nin geleneklerine uygun bir şekilde ev sahipliği ve büyük fedakârlıklar yaptığını unutmamalıyız. Bu meselede halkımız kendiliğinden bir tepki ortaya koymamalıdır. Türkiye topraklarında hiç kimsenin kabahat işleme özgürlüğü olamaz.Vatandaşlarımız suç işlediği hususunda bir kanaate sahip olursa onu kolluk güçlerimize bildirmeliler ve yargılanmalarının önünü açmalılar.”

TOPLUMSAL KIŞKIRTMA

Açık olarak toplumsal bir kışkırtma olduğunu söyleyebilirim. Provokasyon var. Bu kışkırtmalar, insanları meydana çağırmalar. Önceki gün Ankara Yenimahalle’deki hadise pek oldu. Fazla bambaşka sosyal ağ hesaplarından çağrılar yapıldı. Bu da provokasyon olduğunu gösteriyor. Emniyet siber suçlarla çaba birimi çalışıyor. Bunlar dışarıdan, provoke edilen, kışkırtılan fena niyetli girişimler.” 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir