banner

Av tüfekleri

Av tüfekleri piyade tüfeklerinden farklı olarak ucu çift namluludur ve nadiren de olsa tek namlulu olan av silahları mevcuttur. Çeşitli özelliklere sahip kovanlı mermiler kullanılır mesela ‘saçma’ adlı bir mermi çeşidi buna örnektir. İnce tek saçma adlı silahta av tüfeklerinde kullanılan fişekli mermilerin saçmalarından sadece bir tanesini ateşleyen silahtır bu daha çok kuş avlarında kullanılır neyse konudan sapmayalım. Av tüfeklerinin menzili genel olarak 20-90 metre arasında değişmektedir. Bu menzili belirleyen şey ise kullanılan tüfeğin modelidir eğer üst model ve iyi bir av tüfekleri kullanıyorsanız menzil 90 metreye kadar çıkabilir aksi halde daha küçük menzilli avlar yaparsınız.

Son zamanlarda ülkemizde yürürlükte olan av yasaları gereği yivli av tüfeği ve yivsiz av tüfeği olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Bu ikisinin farkı ise yivli av tüfekleri daha yüksek tesirlidir aksine yivsiz av tüfekleri ise yivli av tüfeklerine göre tesiri çok değildir. Küçük bir not düşersek av tüfekleri çoğunlukla otomatik değildir buna yivli ve yivsiz av tüfeklerinin her ikisi de dâhildir.

Av tüfeklerinin çeşitlerine bakacak olursak: yarı otomatik, Superpoze, çift kırma, pompalı sisteme sahip ve tek kırma gibi çeşitleri kullanılmaktadır. Bu silahların fiyatlarına gelecek olursak dört dörtlük bir av tüfeğim olsun diyorsanız bir hayli para yatırmanız gerekmekte mesela Wınchester SX3 Black Shadow av tüfekleri yaklaşık olarak 4480 TL civarındadır. Ancak daha cüzi miktarlarda bir av tüfeğim olsun diyorsanız hatsan Marine Guard pompalı av tüfeği yaklaşık olarak 625 TL civarında bir ücrete tabidir.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir